Denver II gelişimsel tarama testi sonucu anormal veya şüpheli olan 4-6 yaş grubu çocuklarda uygulanacak olan eğitim öncesi ve sonrası gelişim parametrelerinin ve motor performansın incelenmesi
An investigation of the developmental parameters and motor proficiency before and after training in children 4-6 years old whose to Denver II developmental screening test's results abnormal or suspect.
- Tez No: 579550
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gelişimsel gecikme, çocuğun kronolojik yaşına uygun gelişimsel görevleri başaramadığı ve erken çocukluk döneminde takibinin yapılmasının önemli olduğu bir durumdur. Çalışma, Denver II Gelişimsel Tarama Testi sonucu anormal veya şüpheli olan 4-6 yaş çocuklarda uygulanan eğitimin gelişim parametreleri ve motor performansa etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya anaokuluna devam eden, yaşları 4-6 olan 21 çocuk alındı. Yapılan Denver II Gelişimsel Tarama Testi sonucuna göre 11 çocuk çalışma grubuna, 10 çocuk kontrol grubuna alındı. Eğitim öncesi ve sonrası ön test ve son test olarak Denver II Gelişimsel Tarama Testi ve Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi uygulandı. Çalışma grubuna 12 hafta boyunca, haftada 1 gün, 30-45 dakika olacak şekilde eğitim uygulandı. Eğitim içerik olarak; kor ve büyük kas gruplarını kuvvetlendirmeye yönelik, oyun temelli egzersiz ve motor beceri parkurlarından oluşmaktaydı. Çalışmanın sonuçlarına göre; uygulanan eğitim çalışma grubunda kişisel-sosyal gelişim, ince motor gelişim, dil gelişimi ve kaba motor gelişimde ilerleme, kaba ve ince motor performansta artış sağladı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Developmental delay is a condition in which the child is unable to perform developmental tasks appropriate to the chronological age and it is important to follow up in early childhood. Aim of this study is investigating developmental parameters and motor proficiency before and after training in children 4-6 years old whose to Denver II Developmental Screening Test' s results abnormal or suspect. 21 children who aged 4-6 years which were continue to preschool, were included to the study. According to Denver II Developmental Screening Test results 11 children were included in study group and 10 children were included in control group. As pre-test and post-test, they were applied to Denver II Developmental Screening Test and Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test when before and after training. The study group was given training for 12 weeks, once a week, 30-45 minutes. As training content; it was a play-based exercise and motor skill exercise track aimed at strenghtening the core and gross muscle groups. According to the results of the study; in the study group, progression in personal-social development, fine motor development, language development and gross motor development, and improved to performance of gross and fine motor performance (p0.05).