İlk bir yaşta yapılan Denver II gelişimsel tarama testi sonuçlarının ailelerin sosyodemografik özellikleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the results of the Denver II developmental screening test administered in the first year of life and the sociodemographic characteristics of the families
  1. Tez No: 842473
  2. Yazar: GAMZE KAYA YENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE SAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Dokuz-12 ay arasında yapılan Denver II gelişimsel tarama testi (DGTT II) sonuçlarının, ailelerin sosyodemografik özellikleri ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2022–Haziran 2023 tarihleri arasında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sağlam Çocuk ve Gelişimsel Pediatri Polikliniklerine ayaktan başvuran ve yaşları 9-12 ay arası olup, DGTT II yapılan çocuklar dahil edildi. Hastanemiz Sağlam Çocuk ve Gelişimsel Pediatri Poliklinik notları ve DGTT sonuçları kullanılarak“Sosyodemografik veri formu”dolduruldu. Verilerin analizi SPSS 26.0 programı kullanılarak, sonuçlar %95 güven düzeyinde çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 148 olgunun %60,8'i (n=90) erkekti. Test sonucu şüpheli veya anormal olanlarda erkek cinsiyet (p=0,007) ve gebelikte sigara içim oranı (p=0,002) daha yüksek saptandı. Ortalama doğum haftası incelendiğinde, DGTT II sonucu normal olanların 38,4 hafta, sonucu şüpheli veya anormal olanların 36,9 hafta idi (p=0,003). Ortalama doğum ağırlığı DGTT II sonucu normal olanların 3226,4 gram iken, sonucu şüpheli veya anormal olanların 3087,6 gram idi (p=0,002). Test sonucu şüpheli veya anormal olanların %60,8'i sezaryen doğumdu (p=0,000). Annelerin ortalama evlenme yaşı, test sonucu normal olanların 24,9 iken, şüpheli veya anormal olanların 20,6 yaş saptandı (p=0,000). Evde sigara içim oranı ise toplamda %53,4 olup, sonucu şüpheli veya anormal olanlarda daha fazla idi (p=0,001). Evde özel bakım gerektiren birey (p=0,020), geniş aile ve ölen kardeş varlığı (p=0,008) sonucu şüpheli veya anormal olanlarda daha fazlaydı. Anne eğitim düzeyi incelendiğinde, test sonucu normal olanlarda ön lisans/lisans mezunu (%45,9), şüpheli veya anormal olanlarda %18,9 saptandı (p=0,001). Ortalama anne sütü alım süresi test sonucu normal olanlarda yaklaşık 9 ay iken, şüpheli veya anormal olanlarda 8,6 ay saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to evaluate the relationship between the sociodemographic characteristics of the families whom Denver II developmental screening test (DDST II) results performed between 9-12 months. Materials and Methods: The study included children aged between 9-12 months who were admitted to the Well Child and Developmental Pediatrics Polyclinics of the Department of Child Health and Diseases as outpatients between June 2022 and June 2023 and who underwent DDST II. For the cases included in the study, the“Sociodemographic data form”was filled out using our hospital's Well Child and Developmental Pediatrics Polyclinic notes and DDST II results. Data analysis was performed using the SPSS 26.0 program, and the results were analyzed at a 95% confidence level. Results: Of the 148 patients included in the study, 60.8% (n=90) were male. Male gender (p=0.007) and smoking during pregnancy (p=0.002) were found to be higher in those with suspicious or abnormal test results. The mean gestational age at delivery was 38.4 weeks in those with normal DDST II results and 36.9 weeks in those with suspicious or abnormal results (p=0.003). The mean birth weight was 3226.4 grams in those with normal DDST II results and 3087.6 grams in those with suspicious or abnormal results (p=0.002). Among those with suspicious or abnormal test results, 60.8% were cesarean deliveries (p=0.000). The mean age at marriage of the mothers was 24.9 years for those with normal test results and 20.6 years for those with suspicious or abnormal results (p=0.000). The rate of smoking at home was 53.4% in total and was higher in those with suspicious or abnormal results (p=0.001). The presence of individuals requiring special care at home (p=0.020), extended family and deceased siblings (p=0.008) were higher in those with suspicious or abnormal results. When maternal education level was analyzed, 45.9% of the mothers with normal test results had associate's/undergraduate degree and 18.9% with suspicious or abnormal test results had bachelor's/undergraduate degree (p=0.001). The mean duration of breast milk intake was approximately 9 months in 12 those with normal test results and 8.6 months in those with suspicious or abnormal test results (p>0.05).