Geleceğin yaşam mekanları: Mars'taki yaşam kurguları üzerine mekansal bir inceleme
Habitats of the future: A spatial study on Mars
  1. Tez No: 579551
  2. Yazar: SEMA TAŞTAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
İnsan düşünen bir varlık olarak hareket etmeye başladığı zaman, kendisini güvende hissettiği tanımlı bir hacim yaratmaya başlamıştır. İnsan anlamlandıramadığı evren boşluğuna ve doğanın tehlikelerine karşı bir sınırla kendisini bir kabuk içine alma içgüdüsü ile barınaklar inşa ederek bu güveni sağlamıştır. Böylece yaşam mekanları insanlığın tüm çağlarında insanın kendisine özel bir güven kabuğu anlamı ifade etmiştir. Tarih süresince toplumsal ve insan ölçeğindeki değişimler, yaşam mekanlarına yeni anlamlar katarak ilerlemiştir. Böylece insanın en özel alanı, birer barınak olarak var olmuş, ihtiyaçlar çerçevesinde gelişerek konut anlamına bürünmüş, bugün ve gelecekte insanın tüm günlük yaşantısının eklemlendiği dinamik bir yapıya dönüşerek daha genel bir anlam olan yaşam mekanı haline gelmiştir ve tez çalışmasında tarih boyunca karşımıza çıkan barınak, çadır, konut, ev, hane kavramlarının günümüz ve gelecek dinamikleri ile yorumlandığında 'yaşam mekanı' olarak ele alınması uygun görülmüştür. Çalışmada geleceğin mekanı olarak son yıllarda üzerinde kurumların, vakıfların, özel şirketlerin, bilim insanlarının ve tasarımcıların yoğun şekilde çalıştığı ve farklı yaşam koşullarına yeni cevaplar oluşturmayı hedefleyen Mars örneklemi seçilmiştir. Özellikle yarışmalar için geliştiren projeler üzerinden yerleşmenin bütünden iç mekana yansıyan kurgusu irdelenmiş, mekanın biçimlenişi ve iç mekan özellikleri incelenerek gelecekteki çözümler ve bunun temel kavramları üzerine bir altlık oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Once human began to act as a thinking being, he also began to create a defined space where he felt secure. Human ensured that security by building shelters with the instinct of putting himself in a shell with borders against the vacuum of the universe and the dangers of the nature that he could not make sense of. Thus, living spaces have meant a private shell of security in all ages of humanity. Throughout history, changes on the social and the human level have progressed by adding new meanings to living spaces. Thus, the most private space of human has existed as a shelter, played the role of a residence by developing based on needs, and become a living space in a more general sense by transforming into a dynamic pattern in which the whole daily life of human is to be joined together both today and in the future; and it was deemed suitable to discuss the concepts of shelter, tent, residence, house, and household, which have appeared throughout history, as a 'living space' in the thesis study when interpreted based on today's and future dynamics. In the study, the sample of Mars was selected, on which institutions, foundations, private companies, scientists, and designers have intensively worked as the space of the future in recent years and which aims to create new answers to different living conditions. The setup of the settlement reflecting from the entirety to the inner space was analysed especially based on projects developed for competitions, and it was aimed to form a base for future solutions and their basic concepts by examining the configuration of the space and the features of the inner space.