Maligniteye yükseltilen ve yükseltilmeyen yüksek riskli meme lezyonlarının MRG özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of MRİ features of upgraded and non-upgraded high-risk breast lesions
- Tez No: 579556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR BUĞDAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı meme MRG özelliklerini, ADC ölçümünü ve doku analizi parametrelerini kullanarak yüksek riskli meme lezyonlarına eşlik eden veya bu lezyonlarda görülebilen malignite potansiyelini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya iğne biyopsisi sonrası yüksek riskli lezyon tanısı konmuş 54 lezyonu olan 52 hasta dahil edildi. Hastaların çoğu ameliyat edildi, ameliyat edilmeyen üç hastanın iki yıllık takibi bulunmaktaydı. Hastalar ameliyat veya iki yıllık takip sonrasında malignite tanısı alanlar ve almayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Memenin ve lezyonların MRG özellikleri (meme paterni, arka plan kontrastlanması, lezyon tipi ve büyüklüğü, lezyon kinetik paterni) kaydedildi. Lezyonların ADC değerleri ölçüldü. Lezyonların doku analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 54 lezyonun 14 tanesi (%25.9) maligniteye yükseltilmiştir. Maligniteye yükseltilen lezyonu bulunan hastaların yaşı yükseltilmeyenlere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0.004).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the potential of malignancy associated with or associated with high-risk breast lesions using breast MRI characteristics, ADC measurement and texture analysis parameters. Methods: The study included 52 patients with 54 lesions who were diagnosed with a high-risk lesion after needle biopsy. Most patients underwent surgery and three patients were followed up for two years. Patients were divided into two groups as those diagnosed with malignancy and those who did not after surgery or two-year follow up. MRI characteristics of the breast and the lesions (breast pattern, background parenchymal enhancement, lesion type and size, lesion kinetic pattern) were recorded. ADC values of the lesions were measured. Texture analysis of the lesions were performed. Results: Fourteen of the lesions (25.9%) were upgraded to malignancy. The age of patients with malignancy was significantly higher than those without a malignant lesion (p = 0.004).