Böbrek fonksiyonu normal olan diyabetik hastalarda serum ürik asit/kreatinin oranının albüminüri ve kan şekeri regülasyonu ile ilişkisi
- Tez No: 808143
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AYBAL KUTLUGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Diyabetik nefropati diyabetin en yaygın komplikasyonudur ve son dönem böbrek hastalığına gidişin en önde gelen nedenidir. Bu yüzden diyabetik hastalarda komplikasyonların önlenmesi ve yeni terapötik stratejilerin geliştirilmesi çok önemlidir. Ürik asit pürin metabolizmasının son ürünüdür. Yapılan çalışmalarda inflamatuar faktörler, adipokinler ve birçok mekanizma ile metabolik sendrom, hipertansiyon, renal, kalp damar hastalıklarıyla ilişkili bulunmuştur. Ürik asitin atılımının büyük bir kısmı böbrekten gerçekleşmektedir ve böbrek fonksiyon bozukluğunda atılımdan etkilenmektedir. Bu sebeple net ürik asit değerlerini yansıtmadığı düşünülerek serum ürik asit/kreatinin oranlanılarak yeni bir biyobelirteç bulunmuştur. Bu çalışmada serum ürik asit/kreatinin oranıyla Hba1c ve albüminüri arasında ilişki olup olmadığının incelenmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya aktif enfeksiyon, malignite, romatolojik hastalık, gut hastalığı öyküsü bulunmayan, 18 yaş üstü, ürik asit azaltıcı ilaç kullanımı olmayan, tahmini glomerüler filtrasyon hızı 60 ml/dk/1,73m2 ve üzerinde olan diyabetik hastalar dahil edildi. Hastaların serum glukoz, kreatinin, eGFR, ürik asit, albümin, üre, Hba1c ve lipit parametreleri (low density lipoprotein kolesterol (LDL-K), high density lipoprotein kolesterol (HDL-K), trigliserid (TG), total kolesterol (TK)) ile spot idrar albümin, kreatinin ve protein değerlerine son 6 ay içindeki poliklinik kayıtlarından ulaşıldı. Serum ürik asit kreatinin oranlarına göre hastalar 3 gruba ayrıldı. Grupların laboratuvar özellikleri, spot idrar bileşenleri, Hba1c değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya eGFR ≥60 ml/dk/1,73m2, diyabet tanısı olan ve ürik asit yükselten hastalık öyküsü olmayan 306 hasta dahil edildi. Hastaların serum ürik asit/kreatinin oranı ortalaması 5,3 olup en düşük 1,8 ve en yüksek 10,5 değerleri mevcuttu. Serum ürik asit/kreatinin oranları ve hbA1c grupları arasında ise anlamlı ters korelasyon saptandı. (p=
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetic nephropathy is the most common complication of diabetes and the leading cause of progression to end-stage renal disease. Therefore, it is very important to prevent complications and develop new therapeutic strategies in diabetic patients. Uric acid is the end product of purine metabolism. Studies have shown that metabolic syndrome, hypertension, renal and cardiovascular diseases are associated with inflammatory factors, adipokines and many mechanisms. Most of the excretion of uric acid occurs via the kidney and is affected by excretion in renal dysfunction. For this reason, considering that it does not reflect net uric acid values, a new biomarker was found by proportioning serum uric acid/creatinine. In this study, it was planned to examine whether there is a relationship between serum uric acid/creatinine ratio and Hba1c and albuminuria. Materials and Methods: Diabetic patients with an estimated glomerular filtration rate of 60 ml/min/1.73m2 and above, without active infection, malignancy, rheumatologic disease, gout, over 18 years of age, without uric acid-reducing drug use, were included in the study. Serum glucose, creatinine, eGFR, uric acid, albumin, urea, Hba1c and lipid parameters (low density lipoprotein cholesterol (LDL-C), high density lipoprotein cholesterol (HDL-C), triglyceride (TG), total cholesterol and spot urine albumin, creatinine and protein values were obtained from the polyclinic records of the last 6 months. Patients were divided into 3 groups according to serum uric acid and creatinine ratios. Laboratory characteristics, spot urine components, Hba1c values of the groups were compared statistically. Results: 306 patients with eGFR ≥60 ml/min/1.73m2, diagnosed with diabetes and no history of uric acid-raising disease were included in the study. The mean serum uric acid/creatinine ratio of the patients was 5.3, with the lowest 1.8 and the highest 10.5 values. A significant inverse correlation was found between serum uric acid/creatinine ratios and hbA1c groups. (p=