Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğü orman yollarının topolojik ilişkilerinin ağ analizi yöntemiyle değerlendirilmesi
Assessment of topological relationships of forest roads by Ilgaz Forest Management Directorate network analysis method
  1. Tez No: 579571
  2. Yazar: HAKAN KARAÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER BUĞDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ormanların korunması, bakımı, rekreasyonu vb. hedeflere ulaşmak için kullanılan orman yolları, ormancılık faaliyetlerinin yürütülmesinde en önemli temel altyapı tesislerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Orman yolları üzerinde, üretilen odun hammaddesinin nakliyatının yanı sıra diğer ormancılık faaliyetlerinin (yangınla mücadele, ağaçlandırma, köylere ulaşım vb.) sürdürülmesinde yine bu alt yapı tesisleri ön plandadır. Tüm planlama ve uygulama faaliyetleri içerisinde son derece kritik öneme sahip orman yolları ve bu orman yollarına ait veriler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımları kullanılabilen veri tabanlarında muhafaza edilmektedir. Bu veri tabanları içerisinde yer alan orman yollarına ait veriler, çeşitli CBS yazılımları kullanılarak analiz edilebilmekte, planlama ve karar verme amacıyla karar destek platformu oluşturabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, orman yolları özelinde karayolu ve köy yollarının tümüyle birlikte ormancılık hizmetleri açısından karşılaşılan muhtemel problemlere örnek bir yönetim uygulaması geliştirebilmektir. Bu uygulama için ilk olarak orman yollarına ait veri tabanında yer alan verilere topoloji uygulanarak mevcut verilerde bulunan hataların tespit edilmiş, onarılmıştır. Son olarak daha güvenilir bir analiz ortamı için hazırlanan veriler ile çeşitli planlama ve karar verme amaçlarına yönelik örneklerle ağ analizi yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışma yer alan örnek uygulamanın uygulanabilirliği açısından karar verme ve planlama yapılırken etkin olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Forest protection, maintenance, recreation and so on. Forest roads are used as one of the most important basic infrastructure facilities in forestry activities. These infrastructural facilities are at the forefront in the transportation of wood raw material produced on forest roads, as well as other forestry activities (fire fighting, afforestation, transportation to villages, etc.). In all planning and implementation activities, forest roads which are extremely critical and the data related to these forest roads are stored in databases that can be used in Geographical Information Systems (GIS) software environment. The data of the forest roads in these databases can be analyzed by using various GIS software and can form a decision support platform for planning and decision making. The aim of this study is to develop an exemplary management application for the possible problems encountered in the forestry services in the forest roads in particular with the road and village roads. For this application, first the topology was applied to the data in the database of forest roads and the errors in the existing data were determined and repaired. Finally, network analysis method was applied with the data prepared for a more reliable analysis environment and examples for various planning and decision-making purposes. This study is thought to be used effectively in decision making and planning in terms of applicability of the sample application.