Serviks kanseri erken tanısı için pap smear testi yaptıran ve yaptırmayan kadınların sağlık inanç modeli'ne göre değerlendirilmesi
Evaluation of women with and without pap smears test for early diagnosis of cervical cancer according to health belief model
  1. Tez No: 579576
  2. Yazar: YELİZ KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEBER TURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, 30-65 yaş arası, cinsel aktif olan, total histerektomi olmamış, pap smear testi yaptıran ve yaptırmayan kadınların Sağlık İnanç Modeli Ölçeği'ne göre karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel tipte bir alan araştırmasıdır. Araştırma, Narlıdere 2. İnönü Aile Sağlığı Merkezi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Şubat 2018-Haziran 2018 tarihleri arasında, birimde kayıtlı olan kadınlar oluşturmuştur (n:329). Pap smear testi yaptıranların sayısı 166, yaptırmayanların sayısı 163 olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Serviks Kanseri Erken Tanısı için Pap smear Testi Yaptıran ve Yaptırmayan Kadınların Sağlık İnanç Modeli'ne Göre Karşılaştırılmasına ilişkin Anket Form ve Serviks Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli Ölçeği kullanılarak, elde edilen verilerin analizi SPSS (Statistical Package For Social Science) programı ile yapılmıştır. Veriler, ki kare analizi, cronbach α güvenilirlik katsayısı ve student t testi aracılığıyla yüzdelik dağılımlar, standart sapma ve ortalama değerleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare 30-65 years of sexually active women who had no total hysterectomy and who had or didn't have pap smear test according to Health Belief Model Scale. This is a descriptive, cross-sectional field study. The research was conducted in Narlıdere 2. İnönü Family Health Center. The sample of the study consisted of women registered in İnönü Family Health Center No. 2 between February 2018 and June 2018 (n: 329). In this study, the number of women having pap smear test is166, women not having pap smear test is 163. As a data collection tool, a questionnaire on the comparison of women who had and didn't have Pap smear test for the early diagnosis of cervical cancer according to Health Belief Model and Cervical Cancer and Pap Smear Test Health Belief Model Scale was used. Data were analyzed by SPSS (Statistical Package for Social Science). Data were evaluated with chi-square analysis, cronbach's α coefficient and student t test with percentage distributions, standard deviation and mean values. The women having pap smear test (%51.8) have more regular gynecologic examination than the women not having (%27), HPV warts or genital warts was more common in those who had pap smear test (%8.4) who did it, (%1.8) who didn't, the case of getting information about early diagnosis of cervical cancer is more common in those having pap smears (%37.3) than not having (%27.6).