İç mekân tasarımında geleneksel Türk çini motiflerinin kullanımı
The use of traditional Turkish tile motives in the interior design
  1. Tez No: 579631
  2. Yazar: GÜLNUR ÇAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUĞRU HAN BURAK KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geleneksel Türk çini motifleri ve tasarımları iç mekân tasarımında görsel algıyı etkileyen tüm tasarım ögelerini içermektedir. Dolayısıyla iç mekân tasarımlarında görsel anlatımlarla, mekânların estetik değerlerinin oluşturulmasında etkili olacaktır. Bu çalışma, asırlar öncesine dayanan, farklı mekânlarda hayranlık uyandıran eserlerin üretildiği geleneksel çini motiflerinin iç mekânlarda tasarım ögesi olarak kullanımının değerlendirilmesine yönelik bir araştırmadır. Geleneksel olanın çağdaş anlamda iç mekân düzenlemelerinde bu alana uygun olarak kullanımı, hem tasarımcı için kendini ifade etme aracı olması, hem de geleneksel bir sanatın iç mimari alanında yaşatılması anlamında önemli sonuçlar verecektir. Bu nedenle iç mekânda görsel algıyı etkileyen tasarım ögelerini içeren geleneksel çini motiflerinin, insan- algı- iç mekân tasarımı bağlamında incelenmesi, geleneksel bir kültürün günümüz tasarım anlayışı içinde değerlendirilmesi açısından önemlidir. Elde edilen sonuçların iç mekân tasarımı ile ilgi çalışanlar için iç mekânların görsel zenginliklerinin ve farklılıklarının arttırılması anlamında farklı bir bakış açısı ve kaynak oluşturulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish tile motifs are contained all design elements that affect visual perception in interior design. Therefore, it will be effective element in created and riched the aesthetic values of the living spaces with the visual expressions in the interior designs. The use of the traditional in accordance with this field in the contemporary interior design arrangements will give important results both in terms of being a means of self-expression for the designer and in keeping the traditional art in the field of interior architecture. This study is a research for the use of traditional tile motifs, which are based on centuries ago, and where works of admirable works are produced in different places as a design element in interior spaces. It is important to examine the traditional tile motifs which include the design elements that affect the visual perception in the interior, in the context of human-perception-interior design, in terms of evaluating a traditional culture within today's design approach. It is thought that a different perspective and source can be created in terms of increasing the visual richness and differences of interior spaces for the employees who are interested in the interior design of the results.