Sağlık çalışanlarında iş stresinin genel sağlık profili üzerinde etkisi
The effect of business stress on the health profile of health employees
  1. Tez No: 579662
  2. Yazar: UMUT DAĞLAR ÇATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada; Kars ilinde Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık çalışanlarının iş stresi düzeyini belirlemek ve ruhsal sağlık durumuyla iş stresi arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Kolayda tipte olan çalışmanın evrenini 2019 yılında Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Eğitim Hastanesi'nde görev yapmakta olan 292 çalışan oluşturmaktadır. Evrenin tümü araştırma içerisine alındı ve 213 kişiye (%72,9) ulaşıldı. Araştırmanın verileri; sosyo-demografik özellikler, İş Stresi Ölçeği, 12 soruluk Genel Sağlık Anketi sorularından oluşan veri toplama formu yüz yüze görüşülerek toplandı. Tanımlayıcı tablolarda frekans ve yüzdeler; analitik tablolarda nitelik verilerinin incelenmesinde ki-kare testi, parametrik verilerin değerlendirilmesinde Student t testi ve ANOVA, parametrik olmayan verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis Varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study; The aim of this study was to determine the work stress level of health workers in Kafkas University Health and Research Hospital in Kars and to examine the relationship between mental health status and work stress. The population of this cross-sectional study consisted of 292 workers who were working in Kafkas University Health Research and Training Hospital in 2019. The entire universe was included in the study and 213 subjects (72.9%) were reached. Data of the research; socio-demographic characteristics, Job Stress Scale, and 12 questions General Health Survey questions were collected by face-to-face interviews. Frequency and percentages in descriptive tables; Chi-square test was used for the evaluation of qualitative data, Student's t-test was used for the evaluation of parametric data, and Kruskal Wallis Variance analysis was used for the evaluation of nonparametric data.