Sağlık çalışanlarında iş stresinin yaşam doyumuna etkisi
The effect of job stress on life satisfaction i̇n healthcare workers
  1. Tez No: 903386
  2. Yazar: HASAN KABAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SUNMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarında iş stresinin yaşam doyumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak planlanan çalışmanın evrenini, Ankara ilinde yer alan tüm sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Ancak zaman ve maliyet kısıtları nedeniyle, Ankara Gölbaşı Şehit Ahmet Özsoy Devlet Hastanesinde görev yapan 204 sağlık çalışanı bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının iş stresi seviyelerinin yüksek olduğu ve bu stresin yaşam doyumlarını olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Yüksek iş stresine maruz kalan sağlık çalışanlarının yaşam doyumları düşük bulunmuştur. Ayrıca, demografik faktörlerin (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi) iş stresi ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir Son olarak, çalışmanın genel değerlendirmesi yapılmış ve ileri araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının iş stresiyle başa çıkma stratejilerini geliştirmek ve yaşam doyumlarını artırmak için önemli bir kaynak oluşturmayı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of job stress on life satisfaction among healthcare workers. Designed as a descriptive and cross-sectional study, the research population consists of all healthcare workers in Ankara. Due to time and cost constraints, the sample includes 204 healthcare workers employed at Ankara Gölbaşı Şehit Ahmet Özsoy State Hospital. The results of the study indicate that healthcare workers experience high levels of job stress, which negatively impacts their life satisfaction. Healthcare workers exposed to high job stress levels have lower life satisfaction. Additionally, demographic factors (age, gender, education level) play a significant role in the relationship between job stress and life satisfaction. Finally, a general evaluation of the study was made and suggestions were made for further research. This study aims to create an important resource for healthcare professionals to improve their coping strategies with work stress and increase their life satisfaction.