Bir açık işletme kömür ocağında üretimde kullanılan ekipmanların verimlilik analizi
  1. Tez No: 57967
  2. Yazar: NURAY TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN KESİMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
VI ÖZ Açık ocak kömür madenciliği çalışma koşullarından gerek örtü - kazı oranında süregelen artış, gerekse üretim çalışmaları sırasında kazı - yükleme - taşımacılık alanlarındaki giderlerin, birim üretim maliyetlerinden aldığı yüzde paylatın yüksek mertebelerde olması, zorunlu olarak üretici firmaları, verimlilik ile ilgili faktör ve parametrelerin irdelenmesine yöneltmiştir. Daha genel bir anlatımla, optimizasyon için verimlilik analizini gerekli kılmıştır. Buradan hareketle, bir açık kömür işletmesinde kullanılan iş makinalarının (ekskavatör, loder, kamyon, dozer, greyde-, vd.) verimlilikle ilgili karakteristik büyüklükleri (“mekanik mevcudiyet”,“mekanik verim”, vd.);“hipotetik model işletme”oluşturulmak suretiyle gerek ekipmanlar bazında gerekse bir sistem genelinde araştırılmıştır. Elde edilen verilere simulasyon yöntemi (OPSTCSIM) uygulanarak, ekskavatör- kamyon verimleri hesaplanmış, buradan da ideal kamyon sayısı belirlenmiştir Ayrıca, incelenen komimin bütünselliğini sağlamak amacıyla dekapaj işlemlerinde kullanılan ekipmanların kapital maliyetleri ile işletme maliyetleri; ekipman bazında ayrı ayn, gerekse birkaç ekipmanın birlikte çalıştığı bir sistem kabulü yapılarak, toplam maliyet değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VH ABSTRACT An Efficiency Analyse of Equipments Used for Production in Open Pit Coal Mine Due to the increasing values of stripping ratios in open pit coal mining applications it has been observed that excavation, loading and transportation system have gained a great importance. The expenditures and shares of this system in a mining operation have very high costs per unit of production. Therefore, mining companies must consider in detail related factors and parameters of equipment for efficiency. As a general rule, efficiency analysis is needed for optimisation of the system. Related characteristic parameters of equipment determined in an hypothetical open-pit coal mine model were used to calculate for efficiency considering their utilities and availibilities. Data estimated for this model were fed to a computer software program (OPSTCSIM) for simulation of a shovel-truck transportation system. Finally net present value of costs (NPCV) of these equipment was chosen as the final design regarding with their capital and direct operating costs and also a comparison between their actual and theoretical net present value of costs was made.