Sularda beyaz çürükçül funguslarla (phanerochaete chrysosporium) bazı klorlu organik maddelerin yıkımı
- Tez No: 57968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
V. ÖZET SULARDA BEYAZ ÇÜRÜKÇÜL FUNGUSLARLA (Phanerochaete chrysosporium) BAZI KLORLU ORGANİK MADDELERİN YDİIMI PCP (Pentaklorfenol) ve PCNB (Pentakloronitrobenzen), beş klorlu dayanıklı aromatik yapılan nedeniyle önemli çevre kirleticileri arasında yer almaktadır. Fungusit olarak büyük miktarlarda kullanılmış olan bu maddelerin meydana getirecekleri olumsuz etkilerin minimuma indirgenebilmesi için biyolojik parçalanma oranlan ve şartlan incelendi. Biyolojik parçalanmada beyaz çürükçül funguslardan Phanerochaete chrysosporiumdan yararlanıldı. Deneysel çalışmalarda iz ve temel besi maddelerini içeren besiyeri kullanıldı. Besiy erinin PH' sı 5 ' e ayarlandı. 50 mi sıvı besiy erine istenilen konsantrasyonlarda ayn ayn kaplarda olmak üzere PCP, PCNB ve mantarlar eklendi. Bu erlenmayerler belirlenen zamanlarda ölçüm yapılmak üzere 35 °C de inkübasyona bırakıldı. İnkübasyon periyodu sonunda, ekstrakte edilen PCP ve PCNB' nin şahit ve standart kontrollerle paralel olarak ölçümleri yapılarak sonuca gidildi. GFC filtre kağıtları ile AKM deneyleri yapılarak, biyolojik parçalanmaya karşı oluşan biyokütle miktarları bulundu. PCP' nin 21 günlük inkübasyon periyodu sonunda konsantrasyona bağlı olarak % 40-100 oranında giderilebileceği görüldü. PCNB' nin ise 21 günlük inkübasyon periyodu sonunda 25 ile 200 [jM konsantrasyonlarda tamamen giderildiği belirlendi. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY DEGREDATION OF SOME CHLORINATED ORGANIC MATERIAL BY WHITE ROT FUNGUS (Phanerochaete chrysosporium) IN WATERS PCP (Pentachlorophenol) and PCNB (Pentachloronitrobenzene) are included among potential environmental polluters due to their strongly durable aromatic structures with 5 chlorine groups. In order to minimize negative effects of these material used in large quantities as fungicide, a study was made on determination of their biological break-down rates and respective conditions thereof. White rot fungi (Phanerochaete chrysosporium) is used in determination of biological breakdown. Culture medium containing basic nutrients and tracing items are utilized at the experimental work performed. PH rating of culture medium adjusted to 5. PCP, PCNB and fungi were added to the culture medium of 50 ml volume in separate containers with desired consistency. These Erlenmeyer flasks were left to incubation at 35 °C for measurement at specific times. At the end of incubation, extracted PCP and PCNB were measured parallel in respect with standard and laboratory specimen checking to arrive at conclusion. Suspended Solid Material experiments were performed with GFC filter paper, and biological structure quantities withstanding biological breakdown were determined. By the end of 21 day incubation, degradation was found possible from rates of 40 to 100 percent of PCP, depending on concentration. On the other hand, PCNB, at concentrations of 25 to 200 jjM, were found to be totally demolished at the end of 21 day incubation. 65