Türkiye kavakçılığında yapılmış olan silvi-kültürel araştırmaların sonuçları
- Tez No: 57966
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BOYDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
III ÖZ Kavak odunu üretimi artışında araştırma çalışmalarının büyük katkıları bulunmaktadır. Bu çalışmada, kavak ile ilgili araştırmalar içinde silvikültür araştırmaları ve sonuçları ele alınmıştır. Bunlar konularına göre (fidanlık,ağaçlandırma ve plantasyonlarda bakım) özetlenmiş, eksik ve üzerinde çalışılması gereken araştırma konuları tartışılmıştır. Enstitü bünyesinde yapılan silvikültür araştırmaları kendi konuları arasında ve diğer konu araştırmaları ile sayısal bakımdan tablo ve grafikler kullanılarak karşılaştırılmalardır. Ayrıca gelecekte kavakçılığın gelişimine katkı yapacak yeni araştırma konulan irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE RESULTS OF THE SILVICULTURAL INVESTIGATIONS CARRIED OUT ON THE POPLAR SILVICULTURE IN TURKEY Research activities have great importance to increase Poplar production. In this study, research results of the Poplar cultivation techniques in nurseries and. plantations were investigated. Problems of the plantation establishments and some other problems were also discussed. Apart from this, Poplar silviculture research projects have been compared with each other by using table and graphiques. Some studies on poplar cultivation have been also defined in relation with other research activities in Institute. Finally, the possibilities which will be effective on development of Poplar cultivation in coming years have been discussed.