Çocukluk çağı travmaları ile depresyon ilişkisinde dini başa çıkmanın aracı rolü
The mediating role of religious coping on the relationship between depression and childhood trauma
- Tez No: 579674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu araştırmada çocukluk çağı travmaları ile depresyon ilişkisinde dini başa çıkmanın aracı rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma toplam 366 kişi olmak üzere; 257'si kadın 109'u erkek üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Bu öğrencilerin yaş ortamaları 23,51'dir. (ss:5,317). Değişkenleri ölçümlemek için Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇTQ-28), Kısa Semptom Envanteri (KSE), Dini Başa Çıkma Ölçeği (DBÇÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE), kullanılmıştır. Bulgular : Araştırmanın bulguları incelendiğinde çocukluk çağı travmaları ile depresyon arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Öngörülenin aksine çocukluk çağı travmaları ile olumlu dini başa çıkma arasında negatif anlamlı ilişki saptanmış fakat olumsuz dini başa çıkma ile çocukluk çağı travmaları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Korelasyon analizlerinde olumlu dini başa çıkma ile depresyon arasında negatif anlamlı ilişki bulunmasına rağmen mediasyon analizlerinde aynı sonuca ulaşılamamıştır. Çocukluk çağı travmaları ile psikiyatrik ilaç kullanımı değişkenleri kontrol edildiğinde olumlu dini başa çıkma ile depresyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Araştırmanın sonuçları çocukluk çağı travmalarına maruz kalmış bireylerin olumlu dini başa çıkma stratejilerini kullanımının daha düşük ve depresyon şiddetlerinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the mediating role of religious coping in the relationship between childhood traumas and depression. Method: The research included 366 people; 257 of them were female and 109 of them were male university students. The age environment of these students is 23,51. (Hh: 5.317). In order to measure the variables, Childhood Trauma Scale (CTQ-28), Brief Symptom Inventory (BSI), Religious Coping Scale (BDI), Beck Depression Inventory (BDI) were used. Results: When the findings of the study were examined, it was observed that there was a significant relationship between childhood traumas and depression. Contrary to the predictions, a negative significant relationship was found between childhood trauma and positive religious coping, but no significant correlation was found between negative religious coping and childhood trauma. Although there was a negative correlation between positive religious coping and depression in correlation analysis, the same result could not be reached in mediation analysis. When childhood trauma and psychiatric drug use variables were controlled, there was no significant relationship between positive religious coping and depression. Conclusion: The results of the study show that individuals exposed to childhood traumas are less likely to use positive religious coping strategies and depression severity is higher.