Kırklareli baltalık ormanlarının yönetim sorunları
  1. Tez No: 57973
  2. Yazar: ÖZGE ALAGÜNELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ EKİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
V. ÖZET Koru ormanlarının baltalık ormanlarına nazaran ülke ekonomisinin orman ürünlerinden beklentilerini en yüksek miktar ve nitelikte sürekli karşılamasının çok daha iyi olduğu kuşkusuzdur. Ancak var olan ekonomik, kültürel, sosyal, politik koşullar çerçevesinde ülke ormanlarını tümünün koruya dönüştürülmesi yani baltalık ormanlarının ortadan kaldırılması mümkün değildir. Yapılması gereken en önemli çalışma ortadan kaldıramadığımız baltalık ormanlarından en üst düzeyde faydalanabilmeyi öğrenmek ve orman köylüsüne öğretebilmektir. Politikacıların orman köylüsünden olan oy beklentisi, ormancılarımızı baltalık ormanlarımız açısından da doğru olmayan kararlar almaya sevk etmektedir. Orman köylüsünün ekonomisinin düzeltilmesi ve bu sayede baltalıklarda özellikle traşlama alanlarında keçi otlatılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, baltalık ormanlarının durumunun düzeltilmesi orman köylülerinin ekonomilerinin düzeltilmesi şansım arttıracaktır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY It must be accepted without discussion that highforest can supply the economical expectance of the country in the highest quality and the quantity as to forest coppices. On the other hand, under these economic, cultural, social and political conditions of Türkiye, undoubtly it is impossible to get rid of the forest coppices in that time. It is thought that to make use of the forest coppices will be the most important work which have to be done as well as to make aware the forest villagers of the importance of forest coppices. Vote expectation of country's politicians have directed foresters to take undesirable decissions form point of forest coppices. To put in order the economy of forest villagers and through this way it should be necessary to prevent goad grazing specially in clear cut forest coppice areas. As a result, it is thought that through the improvement of forest coppices the forest villagers will gain more chance from point of their economical situation. 50