Dökme yük gemilerinde emniyetli yük kabulü
- Tez No: 57974
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CELAL BARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
VII öz Dökme Yük Gemilerinde Emniyetli Yük Kabulü Dökme Yük Taşımacılığı Dünya Deniz Trafiğinin çok büyük bir kesimini oluşturmaktadır. Dökme yük taşımacılığı deniz ticaretinin itici gücüdür. Gemiler ve mürettebatları, onlarla beraber şirketleri ve çalışanları, liman makamları,terminal operatörleri toplu olarak düşünüldüğünde tehlikeli yük sınıfına giren dökme yüklerin emniyeti hususunun önemi giderek artmaktadır. Tehlikeli yüklerin ticaret gemileriyle taşınmasında meydana gelen tehlikelerin çok hızlı artmasıyla birlikte bu yüklerin çeşitliliği yeni kuralların, yeni özel gemi inşaasına ve bunlarda çalışacak personelin o yük için özel eğitilmesini gerekliliğini beraberinde getirmiştir. Katı dökme yükler taşıyan gemilerin bazen hiçbir iz bırakmadan ve can ve mal kaybına yol açarak devamlı şekilde kaybından endişe duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Cargo Approval Within Safe Limits For Bulk Carrier Vessels Bulk cargo carrying takes more parts of the international sea traffic. Bulk cargo carrying is improving power of the world sea trading. Safe carriage of dangerous, hazardous bulk cargoes, so important when we think about vessels, personel, companies and copanies personel, port authorities, terminal operators. When dangerous bulk cargoes carrying with commercial ships, day by day, dangerous are increasing and then it's occured to train vessel's arid companies personal about dangerous cargoes and to prepare new rules and to build new special ship's constructions. We are concerned at the continued loss of ships carrying solid bulk cargoes, some times without a trace, and the heavy loss of life incurred.