Safe energy relations: Unfolding the precautionary principle with the advent of hydrogen technologies
Güvenli enerji ilişkileri: Avrupa Birliği'ndeki hidrojen gelişmelerinin ihtiyat ilkesi çerçevesinde değerlendirilmesi
- Tez No: 738532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARSEV UMUR AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, İşletme, Energy, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bir enerji taşıyıcısı olarak hidrojenin geniş ölçekli enerji sosyo-teknik sistemine eklemlenmesi, iklim krizinin ve KOVİD-19 salgınının etkileriyle beraber ivme kazanmıştır. Bu bağlamda, bu tezin temel amaçları şunlardır: 1. Avrupa Birliği'nin (AB) hidrojen ile karbonsuzlaştırma gündeminin hukuki, siyasi, ekonomik ve teknik boyutları arasındaki ilişkiyi ihtiyat ilkesi kavramsal çerçevesi içinde incelemek 2. AB hidrojen teknolojilerinin gelişimiyle ihtiyat teorisinin ilgili olduğu alanları keşfetmek. 3. AB için somut politika önerilerinde bulunmak. Literatür taramasının ilk ayağı hidrojenle ilgili AB ve Türk yasaları, resmi ve stratejik belgeler, direktifler, yönetmelikleri proje raporları ve ilgili enerji ve çevre mevzuatıdır. İkinci ayak ise ihtiyat ilkesinin akademik ve hukuki okumalarını içerir. Hukuki doktriner metodoloji ve nitel içerik analizi, hidrojen ve ihtiyat ilkesi arasındaki kesişimleri belirler. Genel bulgular şunları içerir: AB'de ihtiyati bir mesele olarak ortaya çıkan gaz kalitesinin standardizasyonu, resmi AB belgelerindeki hidrojen güvenliği yoksunluğu ve Türkiye için kapsam ve yetki sorunları. Ana bir tartışma konusu olarak hidrojen risk zinciri- hidrojen değer zinciri uyumsuzluğu işlenmiştir. İnovasyon ilkesi tanıtılmış, ihtiyat ilkesi ile ilişkisi çalışılmıştır. Son olarak, hidrojen teknolojilerine yönelik Avrupa Birliği için ihtiyati politika önerileri yapılmış ve Türkiye'nin hidrojen ekonomisinde yer alabilmesi için gerekli olan düzenlemelere yönelik başlangıç niteliğinde bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the hydrogen economy has gained considerable momentum with the effects of the climate crisis and the COVID-19 pandemic. In this context, the primary purposes of this thesis are: 1. To examine the relationship between legal, political, economic, and technical dimensions of the European Union's (EU) decarbonization with hydrogen agenda within the precautionary principle (PP) conceptual framework. 2. To explore spaces where precautionary thinking is relevant for the advent of hydrogen technologies in the EU. 3. To make concrete policy suggestions for the EU and Turkey accordingly. The literature review's first pillar is the EU and Turkish laws, official and strategic documents, directives, regulations, and project reports on energy, environment, and hydrogen. The second pillar includes academic and legal readings of PP. Legal doctrinal methodology and qualitative content analysis determine intersections between hydrogen and PP. Findings include the standardization of gas quality emerging as a precautionary matter in the EU, lack of consensus on hydrogen safety resulting in its non-presence in official EU documents, and legal scope and authority problems for Turkey. As an overall finding, hydrogen risk chain - hydrogen value chain incompatibility is discussed. The 'innovation principle' is also discussed. Its relationship with the precautionary principle as non-competing elements is debated regarding PP's non-presence in the EU hydrogen law and policies. Finally, precautionary policy suggestions for the European Union are presented and a preliminary regulatory analysis is made for Turkey to prepare herself to host the hydrogen economy.