Optimized production of omega-3 and omega-6 fatty acids from Chlorococcum novae-angliae
Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin Chlorococcum novae-angliae türü yeşil alg'de üretiminin optimizasyonu
- Tez No: 579756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAT ZEKİ HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Temel yağ asitleri, nutrasötik takviyelerin örneklerindendir ve çocuklarda sinir sistemi ve beyin gelişimi, yetişkinlerde kardiyovasküler sağlık için yadsınamayacak derecede ihtiyaç duyulduklarından dolayı çok popülerdirler. Temel yağ asitlerinin doğadaki temel kaynakları mantarlar, bitkiler, balıklar ve mikroyosunlardır. Bunların arasında, mikroyosunlar bitkilere ve mantarlara oranla daha hızlı büyüdüklerinden ve daha yüksek biokütle ürettiklerinden ziyadesiyle ehemmiyet kazanmıştır. Üstelik, mikroyosunlar temel yağ asitlerinin doğadaki birincil üreticileridir. Uluslararası pazarda, ω-3 ve ω-6 yağ asitlerinin pek çok alternatifi olmasına rağmen (ki bunlar genellikle balık yağı temellidirler), su kaynaklarının kirlenmesi, organik kirleticilerin, ağır metallerin,dioksinlerin balıklarda birikmesi, balık yağlarının istenmeyen kokusu, balık stoklarının azalmasıbalık kaynaklı ω-3 ve ω-6 yağ asitlerine karşı endişeyle bakılmasına neden olmuştur. Dolayısıyla,mikroyosun kaynaklı ω-3 ve ω-6 yağ asitleri veganlara ve vejetaryanlara hitap etmeleri ve bitkisel temelli doğaları nedeniyle markette daha çok talep edilmektedirler. Bu çalışmada, Chlorococcum novae-angliae, ω-3 ve ω-6 yağ asitlerini yüksek oranlarda doğal olarak sentezleyen bir yeşil mikroyosun, çeşitli büyüme koşullarına maruz bırakılarak (ışık, azot, tuz ve sıcaklık stresi), büyük ölçekte üretim yapma hedeflerine ulaşması amacıyla büyüme koşullarının optimize edilmesi için araştırılmıştır. Bu sebeple, Chlorococcum novae-angliae'nin yağ içeriği ve yağ asidi profilleri ω-3 ve ω-6 yağ asitlerinin biyosentezin seviyelerini anlamak amacıyla araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Essential fatty acids (ω-3 and ω-6) are key examples of highly demanded nutraceutical supplements as they are substantially required for the development of nervous system and brain in children, and to maintain a healthy cardiovascular system in adults. Major sources of essential fatty acids in nature are fungi, plant, fish, and microalgae. Among them, microalgae feedstocks have gained significant attention recently as they grow much faster and provide higher biomass productivity compared to plant species or fungi. Moreover, microalgae are primary producers of essential fatty acids. Although there are many alternatives for ω-3 and ω-6 fatty acids in the international market which are mainly fish oil-based, pollution of water resources, accumulation of heavy metals, organic contaminants, dioxin in fish bodies, undesirable odor of fish oils, and reduced fish stocks due to overfishing became major concerns for sustainability of these resources. Therefore, microalgae based ω-3 and ω-6 fatty acids are more desirable in the market as they appeal more to vegans and vegetarians due to their plant-based nature. In this study, Chlorococcum novae-angliae, a green microalgae that natively synthesize high amounts of ω-3 and ω-6 fatty acids has been exposed to various growth conditions (light, nitrogen, salinity, and temperature stress) to optimize their growth conditions for maximal production of ω-3 and ω-6 fatty acids as a potential candidate for achieving large-scale production goals. For this reason, lipid content and fatty acid profiles of Chlorococcum novae-angliae were investigated in order to find out biosynthesis levels of ω-3 and ω-6 fatty acids.