Kurumsallaşma yolundaki küçük ve orta ölçekli işletmelerin modern yönetim tekniklerine yaklaşımları (İç Anadolu Bölgesi Orman Ürünleri Sanayi İşletmeleri örneği)
Approaches of small and medium sized managements towards instutionalization to modern management techniques (example of Forest Products Industrial Managements of the Central Anatolia Region)
  1. Tez No: 579757
  2. Yazar: GÜLSÜM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu araştırmanın amacı; küreselleşme sonucunda daha da artan rekabet ortamında orman ürünleri sanayi işletmelerinin rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri için modern yönetim tekniklerine ve kurumsallaşma kavramına ne kadar önem verdiklerini belirlenmeye çalışmaktır. Bunun için de işletmelerde uygulanan modern yönetim tekniklerinin işletmelerce uygulanmasında karşılaşılan sorunların neler olduğu, modern yönetim tekniklerinin uygulanmasının işletmelere sağladığı fayda ve sakıncaların neler olduğu ve kurumsallaşma ve modern yönetim teknikleri uygulamasında karşılaşılan engellerin neler olduğu çalışma kapsamında irdelenmiştir. Çalışma İç Anadolu Bölgesinde yer alan orman ürünleri sanayi işletmeleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında 10 ve daha fazla çalışanı olan 657 orman ürünleri ve mobilya işletmeleri çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışmada veri elde etme aracı olarak anketten yararlanılmış olup, çalışma kapsamında 395 işletmede anket uygulaması yapılmıştır. Çalışma sonucunda ankete katılan küçük ve orta ölçekli işletmelerde modern yönetim tekniklerini uygulama konusunda yetersiz kaldıkları, süreç iyileştirme metotlarının uygulanması konusunda da ortalama düzeyde oldukları tespit edilmiştir. Bu sonuca ulaşılmasında personele karşı güven eksikliğinin etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Example of forest products industrial enterprises of the central anatolia region. The purpose of this research; the aim of this study is to determine how much they give importance to modern management techniques and institutionalization concept in order to provide competitive advantage for forest products industry enterprises in an increasing competitive environment as a result of globalization. For this, the problems encountered in the implementation of modern management techniques applied by enterprises, what are the benefits and disadvantages provided by the application of modern management techniques and the obstacles encountered in the application of institutionalization and modern management techniques are examined within the scope of the study. The study was conducted on forest products industry managements in Central Anatolia Region. 657 forest products and furniture managements with 10 or more employees constitute the universe of the study. In this study, questionnaire was used as a means of obtaining data and in the scope of the study, surveys were conducted in 395 managements. As a result of the study, it was found that the small and medium sized managements surveyed were inadequate in applying modern management techniques and were at an average level in the application of process improvement methods. Lack of trust in the personnel was found to be effective in reach this result.