Kontrollü ilaç salımı için selülozların farklı etken maddelerdeki davranışlarının ve difüzyon mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of behavior and diffusion mechanisms of celluloses for controlled drug delivery in different active substances
  1. Tez No: 579772
  2. Yazar: AYBİKE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUTFULLAH MUHAMMED SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Sunulan çalışmada, ağrıyı dindirmek amacı ile ilaç sektörünün anti-inflamatuar ilaçların vazgeçilmez etken maddesi olan diklofenak sodyum ve ibuprofen hammaddelerinden elde edilen tabletlerin şişme ve absorplama özellikleri ve kontrollü salım davranışları ile difüzyon mekanizmalarının incelemesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda, çevre ortamın tablet içine difüzyonundaki difüzyon katsayıları, absorplama esnasındaki ve erozyon esnasındaki kinetik parametreler hesaplanmıştır. Tez kapsamında diklofenak sodyum ve ibuprofen hammaddelerinin selüloz esaslı hidroksipropil metilselüloz ve hidroksietil selüloz polimerleri içinden salınımı incelenmiştir. Daha sonra aynı etken maddelerin farklı oranlarda hidroksipropil metilselüloz ve hidroksietil selüloz polimer karışımlarından salım davranışları gravimetrik yöntemle ve UV analizi sonucu ortaya çıkarılmışır. pH ve hidroksipropil selüloz ve hidroksietil selüloz karışımlarının farklı kompozisyonlarının şişme davranışlarına (şişme ve absorplama kapasitesi ve kinetiği), infiltrasyon ve erozyon davranışlarına nasıl etki ettiği ortaya çıkarılmıştır. Kinetik parametreler, Higuchi denklemi, Hixson-Crowell denklemi ve Vergnaud denklemi yardımı ile hesaplandı. Ayrıca, şişme değerlerinden difüzyon katsayıları hesaplanmıştır. Vergnaud denklemi yardımı ile çevre ortamın tablet içine absorplanmasının difüzyon-kontrollü ilerlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to examine the swelling and absorption properties and controlled release behavior of tablets and diffusion mechanisms obtained from matices including diclofenac sodium and ibuprofen raw materials which are the indispensable agents of anti-inflammatory drugs in order to relieve pain in the pharmaceutical sector. Diffusion coefficients and kinetic parameters of tablets for absorption and erosion were also calculated. Within the scope of the thesis, the release of diclofenac sodium and ibuprofen raw materials from cellulose based hydroxypropyl methylcellulose and hydroxyethyl cellulose polymers were investigated. Release kinetics of drugs from the mixture of hydroxypropyl methylcellulose and hydroxyethyl cellulose polymers were investigated by gravimetric method and UV analysis. The effect of pH and composition variables on the swelling behavior (swelling and absorption capacity and kinetics) and on the infiltration and erosion behaviors were determinated. Kinetic parameters were determined by Higuchi, Hixson-Crowell equations and Vergnaud equation. Diffusion coefficients were calculated with the help of swelling data. It is determined by the help of Vergnaud equation that, absorption of medium into the matrices were diffusion-controlled mechanism.