Ortaöğretim kurumları bilgisayar bilimi dersi öğretim programının öğretmen görüşleri açısından incelenmesi
An analysis of computer science curriculum in high school from the viewpoint of teachers
- Tez No: 579817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE BAŞBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından teknolojik gelişimin getirilerine uygun olarak hazırlanan Bilgisayar Bilimi dersi liselerde 2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Araştırmayla Bilgisayar Bilimi dersine giren öğretmenlerin program hakkındaki görüşlerini ve deneyimlerini ortaya çıkarıp, araştırma bulgularının karar alıcılar ve uygulayıcılar için öneriler sunması amaçlanmaktadır. Açıklayıcı sıralı karma yöntem kullanılan araştırmanın nicel bölümünde Türkiye'deki liselerde Bilgisayar Bilimi dersine giren 106 bilişim teknolojileri öğretmenine uygulanan anket ile öğretmenlerin program hakkında görüşleri betimlenmiş; nitel bölümünde ise İzmir'deki liselerde bu derse giren 6 bilişim teknolojileri öğretmeni ile nicel verilerden yararlanarak hazırlanan yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze görüşme yapılarak durumun ayrıntılarına inilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda derse giren öğretmenler, programın kazanımlarının 21. yüzyıl gereksinimlerine uygun olduğunu ancak bazı konularda gereksiz ayrıntılara girildiğini, okullarının mevcut şartları doğrultusunda kazanımların gerçekleştirilmesinin çok zor olduğunu; basılı bir ders kitabının bulunmamasının, öğrenme öğretme yaşantılarının planlanması konusunda öğretmene rehber olamamasının ve hizmetiçi eğitimin düzenlenmemiş olmasının eksiklik olduğunu dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Computer Science lesson prepared by the Ministry of Education in accordance with the yields of technological developments has been implemented in high schools since 2017-2018 academic year. Hence, the aim of this research is to reveal the ideas and experiences of the teachers about the curriculum, which can put forward recommendations to the decision makers and teachers. Explanatory sequential mixed method was used in the research, and in order to collect quantitative data, a survey was applied to 106 Information Technologies teachers giving Computer Science lessons in high schools in Turkey to describe the opinions of the teachers about the program. As for collection of the qualitative data, a structured interview form was prepared based on the quantitative data, and face-to-face interviews were carried out with 6 Information Technologies teachers giving lessons in high schools in Izmir to go into the details of the situation. The results show that the acquisitions of the curriculum fit the requirements of the 21st century; however, some topics are unnecessarily detailed, it is very difficult to realize these acquisitions in current conditions of the schools, and there are not any printed textbooks, guidebooks or in-service training for teachers, which creates a gap in planning learning and teaching activities.