Çağdaş yönetim anlayışında çalışanların dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık hakkındaki düşünceleri üzerine bir araştırma
A research on the opinions of employees in the modern administration understanding about leadership and organizational commitment
  1. Tez No: 579850
  2. Yazar: SELMAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yönetimde yaşanan gelişmelerle birlikte işletmeler için insan kaynakları en değerli varlık halini almıştır. Çağdaş yönetim anlayışında liderlik yeteneklerine duyulan ihtiyaç düzeyi artmaktadır. Bu çalışmanın amacı çağdaş yönetim anlayışı kapsamında dönüşümcü liderlik stilinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerinin araştırılması olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında literatür taraması ve betimsel tarama yöntemlerinden birlikte faydalanılmıştır. 163 katılımcıyla gerçekleşen anket uygulamasında 4 alt boyut ve 20 sorudan oluşan dönüşümcü liderlik ölçeği ile 3 alt boyut ve 18 sorudan oluşan örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre dönüşümcü liderlik stili çalışanların örgütsel bağlılıklarını pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
With the developments in management, human resources have become the most valuable asset for enterprises. The level of need for leadership skills in contemporary management approach is increasing everyday. The aim of this study is to investigate the effects of transformational leadership style on organizational commitment within the scope of modern management approach. The literature review and descriptive screening methods were used in the study. In the survey conducted with 163 participants, the transformational leadership scale consisting of 4 sub-dimensions and 20 questions and the organizational commitment scale consisting of 3 sub-dimensions and 18 questions were used. According to the results of the study, transformational leadership style positively affects the organizational commitment of employees.