Yargı kararları ışığında kentsel dönüşüm
Urban transformation in the light of judicial decisions
- Tez No: 579914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEMATOLLAH AGHABALAEI FANİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ekonomik, çevresel, kültürel ve göç faktörleri dolayısıyla ortaya çıkan olumsuzlukların giderilmesinde kentsel dönüşüm karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda kentsel dönüşüm projeleri kentsel sorunların çözümünde önemli oranda rol oynamaktadır. Kentsel dönüşümün sistematik şekilde işlevini yerine getirebilmesi amacıyla sağlam hukuki temellere dayandırılması gerekmektedir. Bahsedilen bu hukuki temeller kentsel dönüşüm kavramının yasal dayanağını oluşturmaktadır. Bu yasal dayanaklar kapsamında kentsel dönüşüm projeleri sonucunda ortaya çıkan sorunlar davalarla çözüme kavuşturulmuştur. Araştırmanın amacı, idari mahkemelerde yer alan kentsel dönüşüm davalarının mahkeme bazında dava konuları, şehirler ve dava sonuçlarından elde edilen verilerin tablolaştırılarak yorumlanmasıdır. Uygulama kapsamında, kentsel dönüşüm ile ilgili dava örnekleri Lexpera adlı internet kaynağının veri tabanından elde edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda idare mahkemelerde yer alan kentsel dönüşüm davalarının toplam sayısının 1264 olduğu tespit edilmiştir. Mahkeme bazında bakıldığında en fazla davanın Danıştay mahkemesinde olduğu görülmüştür. Ulaşılan veriler aracılığı ile beş mahkeme kapsamında açılan davalar şehirler kapsamında incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda kentsel dönüşüm davalarının görüldüğü illerin sayısı 36 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu 36 il arasında yoğunluk açısından en fazla davanın görüldüğü şehrin Ankara olduğu tespit edilmiştir. Bunun sonucunda kentsel dönüşüm, kültürel çeşitliliğin fazla olduğu, yoğun göç alan ve nüfus açısından yoğunluk taşıyan illerde çok daha fazla karşılaşılan bir olgu olduğu görülmektedir. Elde edilen verilerin yorumları detaylı olarak son bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban transformation is encountered in the elimination of the problems caused by economic, environmental, cultural and migration factors. In this context, urban transformation projects play an important role in solving urban problems. Urban transformation should be based on sound legal foundations in order to function systematically. Hese legal foundations are the legal basis of the concept of urban transformation. Within the framework of these legal basis, the problems of urban transformation projects have been solved by lawsuits. Purpose of the research; cases of court cases on the basis of court cases of urban transformation cases in the administrative courts, cities and the interpretation of the data obtained from the case results. In the context of the application, examples of cases related to urban transformation were obtained from the database of Lexpera internet resource. As a result of the data obtained, it has been determined that the total number of urban transformation cases in administrative courts is 1264. On the basis of the court, the highest number of cases were found in the court of cassation. The lawsuits filed within the scope of the five courts were examined within the scope of cities. As a result of this study, the number of cities where urban transformation cases are seen is 36. Among these 36 provinces, the city with the highest number of cases in terms of density was found to be Ankara. As a result, it is seen that urban transformation is a phenomenon that is much more encountered in the cultural diversity, intensive migration and population density. The interpretations of the obtained data are discussed in detail in the last section.