MŞH ŞSC 004741 (470) Numaralı Elbistan Şer'iye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (1900-1903)
The transliteration and assessment of Elbistan Sharî'a court record of Number 470 (1900-1903)
- Tez No: 579913
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Osmanlı Devleti'nin siyasi, askeri, hukuki ve sosyal yapısı hakkında bilgi edinmek için incelenmesi gereken kayıtlar arasında ilk sırada mahkeme kayıtlarının tutulduğu şer'iye sicil defterleri gelmektedir. Şer'iye sicillerine bakılarak bir bölgenin sosyo-kültürel yapısı ve idari yapısı hakkında bilgi edinilebileceği gibi devlet organlarının işleyiş mekanizması hakkında da bilgi edinebiliriz. Bu çalışmanın amacı MŞH ŞSC 004741 (470) numaralı şer'iye sicil defterinin transkripsiyonu ve değerlendirmesini yapmak ve Osmanlı Devleti'nde Elbistan kazası hakkında bilgiler edinmektir. Osmanlı Devleti'nin klasik hukuk yapısında 1864 vilayet nizamnamesiyle yeni bir düzenlemeye gidilmiş ve Osmanlı hukuk yapısını değiştiren nizamiye mahkemeleri kurulmuştur. İncelenen defterin muhtevası nizamiye mahkemelerinin derecelendirdiği mahkemelerden Elbistan bidayet mahkemesinde bulunan merkez-taşra arası yazışmaları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The court records are among the most important sources for the political, military, legal and social structure of the Ottoman Empire and its provinces. These records contain valuable material on subjects such as economic consumption, personal status, crime and local politics of a region. Also, they give information about the functioning of the organs of the state. The purpose of this thesis is to transliterate and assess Elbistan Sharî'a Court Record of Number 470, thus give information about the district of Elbistan in the Ottoman period. A new regulation was made with the regulation of 1864 provinces in the classical legal structure of the Ottoman Empire, thus Ottoman Nizamiye courts were established. This court record includes correspondences between the central-provincial administration, which are in the courts of the first instance of Elbistan (Elbistan Bidayet Mahkemesi).