Pamuklu denim kumaş üzerine güneş pili
Fuzzy logic control of brushless dc motors
  1. Tez No: 579922
  2. Yazar: HANDAN EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Enerji ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Güneş pilleri bu açığı kapatmak için önemli bir alternatiftir. Bu tez kapsamında, Türkiye'nin ilk milli ve yerli tekstil tabanlı esnek güneş Hücreleri sentezlenmiş ve laboratuvar boyutunda üretilebilirmiştir. Ayrıca bu bağlamda saçılma tabakasının esnek güneş pilleri üzerindeki fotovoltanik verimliliği üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Bu nedenle hem absorbsiyon hemde saçılma tabakaların parçacıkları hidrotermal ve asıltılı pelte (sol-gel) destekli polimerleştirici kompleks ateşleme yöntemi (PCCM) yöntemler ile elde edilmiş farklı nano-yapıya sahip TiO2 anotları üretilmiştir. Saçılma katmanlı yada katmansız esnek TiO2 anot numunelerinin fotovoltaik özellikleri değerlendirilmiştir. Saçılma tabakasının fotovoltanik uygulamalar üzerinde olumlu etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for energy is increasing day by day. Solar cells are an important alternative to close this gap. In this thesis, Turkey's first indigenous shaft and Mats textile-based flexible solar cells and synthesized in the laboratory size was produced. In addition, the effects of the scattering layer on photovoltaic efficiency on flexible solar cells were also investigated. For this reason, both nanoparticles and hydrothermal and suspended gel (sol-gel) supported polymerizing complex firing method (PCCM) were obtained and TiO2 anodes were produced. Photovoltaic properties of flexible TiO2 anode samples with or without sacrification layer were evaluated. The positive effects of the shear layer on photovoltaic applications were determined