Video game design process and storytelling in games: A case study on 'The Last of Us' video game
Video oyun tasarım süreçleri ve oyunlarda hikaye kurgusu: The Last of Us video oyunu üzerine inceleme
  1. Tez No: 579966
  2. Yazar: ESRA KILBEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHTİYAR AHU ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, video oyun yaratım sürecinde uygulanan yöntemleri ve anahtar noktaları detaylandırmak ve video oyunlarındaki hikâye anlatımının, oynanabilirlik ve oyuncu bağlılığı üzerindeki pozitif etkisini inceleyebilmektir. Çok eski bir kavram olan oyun kavramının dijital dünyaya aktarılış şekli, geçmişten günümüze büyük değişikliklere uğramıştır. Düşük çözünürlüklü ekranlardan yüksek çözünürlüklü ekranlara geçildiğinde, oyun içeriği de değişmiş ve geliştirilmiştir. Modern eğlence dünyasında kullanılan grafikler, tasarlanan karakterler, yaratılan sanal dünyalar gerçeğe yakın geliştirilmiştir. Teknolojinin ulaşılabilir olması oyun sektöründe aynı türde çokça oyun yaratılmasına sebebiyet verse de aradan sıyrılabilen oyunlar geniş kitlelere hitap edebilmiştir. Hem görsel hem de içerik bakımından özgün oyunlar, etkisi kanıtlanmış metotları uygulamış ve oyunlarını bu düzlemde geliştirmiştir. Psikanalist Carl Jung tarafından ileri sürülen kolektif bilinçdışı kavramı, bireyin bir takım algılama, hissetme, düşünme gibi eğilimlerle dünyaya geldiğini öne sürmektedir. Hikayeler, efsaneler, mitler de bu kolektif bilinçdışı kavramının içerisinde yer almaktadır. Bu yüzdendir ki, simgeler ve öğeler içeren oyun hikayeleri oyuncuları daha kısa sürede etkilemekte ve oyuna olan bağlılığı arttırmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; video oyun tarihi, video oyun tasarım elementleri, oyun türleri ile ilgili teorik açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; hikâye kavramı ve oyunlarda hikâye anlatımı ile ilgili teorik bilgiler ortaya konmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, ilk iki bölümünde üzerinde durulan teorik konuları uygulamış ve başarılı olmuş bir video oyunun incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to elaborate the methods and key points applied in video game creation process and to examine the positive effect of storytelling in video games on playability and player engagement. The way in which the concept of play is transferred to the digital world has undergone major changes from past to the present. When switching from low-resolution displays to high-resolution displays, the game content has been changed and improved. The graphics used in the modern world of entertainment, the character designs, the virtual worlds are created in the most realistic way possible. The availability of technology in the game industry has led to the creation of a lot of games of the same type, but games who applied theoretical mechanics could appeal to a broader audience. The concept of collective unconscious put forward by the psychoanalyst Carl Jung suggests that the individual comes to life through a number of sensations such as perception, feeling and thinking. These internal images become reality through written or visual elements and are understood by the individual in a good or bad way. Stories, legends and myths are also included in this collective unconscious concept. That's why the game stories that contain icons and elements influence the players in a shorter time and increase the loyalty to the game. In the first part of the study; video game history, video game design elements, game genres and theoretical explanations are given. In the second part of the study; the concept of storytelling and theoretical information and methods about storytelling in games have been revealed. In the third part of the study, the first two parts of the theoretical issues discussed and applied a successful video game review was made.