Heykel sanatında bronz düküm tekniği ve yöntemleri
Bronze casting technique and methods in sculpture art
- Tez No: 579971
- Danışmanlar: PROF. RAHMİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanoğlu varoluşundan beri yaratma güdüsüyle, çevresinde bulduğu taş, ahşap, kil gibi doğal malzemelerden oluşan objeler yapmışlardır. Düşünce ve ifadelerini bu malzemeleri biçimlendirerek, primitif formlar eşliğinde, somut bir anlatım aracı olarak kullanmışlardır. İlk heykellerin oluşturulduğu Paleolitik Çağ sonrası, insanların yerleşik hayata geçmesiyle, diğer kullanılan doğal malzemelere alternatif olarak keşfedilen ilk metal maden, bakır olmuştur. Ham bakırın ateşle olan etkileşiminden metalürji doğmuş ve bakırın yeni özellikleri keşfedilip daha kullanışlı objeler üretme imkânına erişildiği görülmüştür. Madencilik sanatındaki bu gelişim süreci, dökümcülükle birlikte metallerin eritilip, bakır – kalay alaşımından oluşturulan bronzun kullanılmasıyla devam etmiştir. Bu yeni güçlü alaşımın kullanım olanakları büyüdükçe, uygarlıklardaki yaşamın çoğu alanında kullanılmaya başlanmıştır. Tunç Çağı'nda kullanılan kap-kacak ve savunma aletlerinin yanı sıra, som döküm olarak dinsel temalı heykellerin yapımında da sıklıkla bronzun kullanıldığı görülmektedir. Antik Yunan'a kadar üretilen küçük ölçekli som heykelcikler, yerini gerçek boyutlu, içi boş ve daha detaylı yapısıyla, bronz heykel dökümcülüğünün son evresine ulaşmıştır. Bu bağlamada bronz döküm tekniği, eski çağlardan beri ilk uygulanılan klasik temelini günümüze kadar sürdürmüştür. Sanayi devrimi sonrası, ilerleyen teknolojik gelişmelere dayanarak, günümüz bronz heykel döküm tekniğindeki yöntemlerin gelişmesini ve en modern şekliyle heykel sanatındaki vazgeçilmezliğini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
People have created objects of natural materials such as stones, wood and clay that they found around it with the motive to create since their existence. They used their thoughts and expressions as a concrete expression tool by shaping these materials with the help of chipped primitive forms. After the Paleolithic Age, where the first sculptures were formed, the first metal mine discovered as an alternative to the other natural materials was copper. Metallurgy has emerged from the interaction of raw copper with fire and it is seen that the new properties of copper have been discovered and the possibility of producing more useful objects has been attained. This development process in the art of mining continues with the melting of the metals together with the foundry, and the use of bronze from the copper - tin alloy. As the possibilities of the use of this new strong alloy grow, it has been kept in most areas of life in civilizations. Bronze is often used in the construction of religious-themed sculptures as solid castings, as well as pots and defense tools used in the Bronze Age. Small-scale som figurines produced up to Ancient Greece reach the final phase of bronze sculpture, with its real-size, hollow and more detailed structure. Bronze casting has maintained the foundation of the classical method that was first applied since ancient times. After the industrial revolution, on the basis of advancing technological developments, modern bronze sculpture casting technique and the development of the methods in the art of sculpture continues to be indispensable.