Geleneksel 'mum yok etme tekniği' ve günümüz teknolojik gelişmelerinin bronz heykele etkileri
Traditional 'wax removal technique' and impact of today's technological developments on bronze sculpture
- Tez No: 698145
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLUHAN TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Heykelin tarihi Taş Devri'nden başlatılabilir. İnsanoğlu, bu devirden itibaren heykeller ve figürinler yapmaya başlamıştır. İnsanların heykel oluşturmasında tarih boyunca onların inançları önemli rol oynamıştır. Heykel sanatının konu ve malzeme açısından günümüzde çok farklı bir üretim tarzına geçtiği görülmektedir. İnsanoğlunun ateşi bulması zamanla metali biçimlendirmesi ve geliştirmesi ile istenilen şekli alan madeni çok eski çağlarda keşfetmiştir. Zamanla keşfedilen maden ile metal malzemenin eritilip dökülerek biçimlendirilmesi ile insanoğlunun İlk Çağ'larda günlük hayatta kullanabileceği objeleri bronz dökümden ürettiğini arkeolojik bulgular göstermektedir. İnsanlık tarihinin İlk Çağ'larından bu yana bronz üretiminin gelişimi ve değişimine paralel olarak bronz heykel yapımındaki teknik gelişmeler de kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlamda, mum yok etme tekniğiyle bronz heykel döküm yönteminin, arkeolojik bulgulara göre MÖ yıllarından başlayan bir geçmişi olduğu söylenebilir. Çalışmanın odağı; Sanayi Devrimi ile birlikte makinaların insan gücünün yerini almaya başlaması neticesinde gerçekleşen teknolojik gelişmeler, bilgisayar destekli üretimin heykel sanatında tasarım ve uygulama süreçlerine etkisi ve bronz heykel alanında güncel bronz malzeme kullanım süreçlerine olası katkıları üzerinedir. Modellenen tasarımların, geleneksel yöntemler ile birlikte günümüz teknolojisi ile bilgisayar destekli üretim ortamlarında alternatif yöntemleri irdelemek ve geleneksel yolla yapılan bronz heykel ile bilgisayar ortamında modellenen tasarımların prototipi veya yeni üretilen bronz katkılı baskı malzemesi ile üretilebilirliği hedeflenmiştir. Heykel sanatında kullanılan, kalıp-döküm tekniklerden biri olan mum yok etme tekniğiyle bronz döküm ve günümüz teknolojisinde gelişmekte olan 3D yazıcıların, bronz heykele katkıları bu araştırmanın genel konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The history of the statue dates to the Stone Age. Since the relevant age, human beings have begun to make sculpture and figurines. In this regard, the human belief has been regarded as of the substantial factors in creating sculptures throughout history. As deduced from the researches, it can be seen that the art of sculpture has passed into a very different production style in terms of subject and material. Corresponding to the discovery of the fire by human beings in very ancient times, mine was also discovered with obtaining and developing the desired the shape of the metals. Archaeological findings have revealed that human being, along with the melting and shaping of metal and its materials discovered over time, produced objects for their uses in daily life from bronze casting in the early ages. In parallel with the development and change of bronze production since the first ages of human history, technical developments in bronze sculpture have also been inevitable. As deduced from archaeological findings, it might be noted that the wax removal technique and the bronze sculpture casting method have a history starting from BC. Herewith the current study, it was addressed and oriented on the technological advances as consequences of the machines replacing the human power with the Industrial Revolution, the impacts of computer-aided production on the design and application processes in the art of sculpture, as well as the potential contributions to current bronze material uses processes in the field of bronze sculpture. It was aimed to examine the traditional methods and alternative methods in computer-aided production environments with today's technology together with the traditional methods, and to determine the manufacturability of the traditionally made bronze sculptures and the prototypes of the designs modelled in the computer media or the newly produced bronze-added printing material and their returns to the bronze sculpture. The main theme of the current research is based on the wax removal technique, which is one of the mold-casting techniques used in the art of sculpture, and the contributions of bronze casting and 3D printers developing in today's technology to bronze sculpture.