2,3-dikloro-1,4-naftokinon bileşiğinden farklı sübstitüentler içeren 1,4-naftokinon türevlerinin sentezi
The synthesis of 1,4-naphtoquinone derivatives containing various substituents from 2,3-dichloro-1,4- naphtoquinone compound
  1. Tez No: 579974
  2. Yazar: HALİL ÖZDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ONUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada 2,3-dikloro-1,4-naftokinon (1) bileşiği başlangıç maddesi olarak kullanılmış, çeşitli nükleofillerle reaksiyonları yapılmıştır. Nükleofil olarak amin (heterosiklik amin, aromatik amin) türevleri ve tiyoller kullanılmıştır. Reaksiyonlar sonucunda N-Sübstitüe, S-Sübstitüe ve N,S-Sübstitüe naftokinon türevleri sentezlenmiştir. 2,3-Dikloro-1,4-naftokinon bileşiğinin (1) 4-piperidinol ile diklorometan ve trietilamin varlığındaki reaksiyonundan yeni 2-kloro-3-(4-hidroksipiperidin-1-il)naftelen-1,4-dion (2) bileşiği elde edildi. 2 bileşiğinin alilmerkaptan ve 4-tert-butilbenzilmerkaptan ile diklorometan ve trietilamin varlığındaki reaksiyonlarından sırasıyla yeni 2-(aliltiyo)-3-(4-hidroksipiperidin-1-il)naftelen-1,4-dion (3) ve yeni 2-(4-tert-butilbenziltiyo)-3-(4-hidroksipiperidin-1-il)naftalen-1,4-dion (4) bileşikleri sentezlenmiştir. 2,3-Dikloro-1,4-naftokinon bileşiğinin (1) 2,2,2-trifloretantiyol ile metanol ve trietilamin varlığındaki reaksiyonundan yeni 2-(2,2,2-trifloroetiltiyo)-3-kloronaftelen-1,4-dion (5) bileşiği elde edildi. 5 bileşiğinin 1-(2-florfenil)piperazin ile metanol ve trietilamin varlığındaki reaksiyonundan yeni 2-(2,2,2-trifloroetiltiyo)-3-(4-(2-florfenil)piperazin-1-il)naftelen-1,4-dion (6) bileşiği sentezlenmiştir. 2,3-Dikloro-1,4-naftokinon bileşiğinin (1) çeşitli amin türevleri ile diklorometan ve trietilamin varlığındaki reaksiyonlarından bilinen aminonaftokinon türevleri sentezlenmiştir. Bu aminonaftokinon türevleri 7,11,13,15,17,19,22 bileşikleri olup, bilinmeyen bileşiklerin sentezlenmesi için kullanılmıştır. 2-(2-Fenilamino)-3-kloronaftelen-1,4-dion (7) bileşiğinin 2,2,2-trifloretantiyol, 4-tert-butilbenzilmerkaptan ve alilmerkaptan ile diklorometan ve trietilamin varlığındaki reaksiyonlarından sırasıyla yeni 2-(2,2,2-trifloroetiltiyo)-3-(fenilamino)naftalen-1,4-dion (8), yeni 2-(4-tert-butilbenziltiyo)-3-(fenilamino)naftalen-1,4-dion (9) ve bilinen 2-(aliltiyo)-3-(fenilamino)naftalen-1,4-dion (10) elde edilmiştir. 2-Kloro-3-(4-fenilpiperazin-1-il)naftalen-1,4-dion (11) bileşiğinin alilmerkaptan ile diklorometan ve trietilamin varlığındaki reaksiyonundan yeni 2-(aliltiyo)-3-(4-fenilpiperazin-1-il)naftalen-1,4-dion (12) bileşiği elde edildi. 2-Kloro-3-(4-(2-florfenil)piperazin-1-il)naftalen-1,4-dion (13) bileşiğinin alilmerkaptan ile diklorometan ve trietilamin varlığındaki reaksiyonundan yeni 2-(aliltiyo)-3-(4-(2-florfenil)piperazin-1-il)naftalen-1,4-dion (14) sentezlendi. 2-(4-benzilpiperidin-1-il)-3-kloronaftalen-1,4-dion (15) bileşiğinin alilmerkaptan ile diklorometan ve trietilamin varlığındaki reaksiyonundan yeni 2-(aliltiyo)-3-(4-benzilpiperidin-1-il)naftalen-1,4-dion (16) sentezlendi. 2-(4-klorofenilamino)-3-kloronaftalen-1,4-dion (17) bileşiğinin alilmerkaptan ile diklorometan ve trietilamin varlığındaki reaksiyonundan yeni 2-(aliltiyo)-3-(4-klorfenilamino)naftalen-1,4-dion (18) sentezlendi. 2-(4-aminofenilamino)-3-kloronaftalen-1,4-dion (19) bileşiğinin 2,2,2-trifloretantiyol ile diklorometan ve trietilamin varlığındaki reaksiyonundan yeni 2-(2,2,2-trifloretiltiyo)-3-(4-aminofenilamino)naftalen-1,4-dion (20) bileşiği sentezlendi. Elde edilen bileşikler kristalizyon veya kolon kromatografisi ile saflaştırıldı. Bileşiklerin yapıları Kütle Spektroskopisi, 1H-NMR ve 13C-NMR Spektroskopisi, FTIR spektroskopisi ile aydınlatıldı. Sentezlenen bileşiklerin on dört adedi yeni bileşiktir. Yapılarında amino ve tiyoeter gruplarının bulunmasından dolayı kimya literatürde önem kazanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this work, 2,3-dichloro-1,4-naphthoquinone (1) was used as starting material and various nucleophile reactions were carried out. Amino (heterocyclic amine, aromatic amine) derivatives and thiols are used as nucleophiles. After the reactions, N-Substituent, S-Substituent and N, S-Substituent naphthoquinone derivatives were synthesized. 2,3-dichloro-1,4-naphthoquinone (1) was reacted with 4-piperidinol in the presence of dichloromethane and triethylamine. The novel 2-chloro-3-(4-hydroxypiperidin-1-yl) naphthalene-1,4-dione (2) was obtained from these reaction. The novel 2-(Allylthio)-3-(4-hydroxypiperidin-1-yl)naphthalene-1,4-dione (3) and the novel 2-(4-tert-butylbenzylthio)-3-(4-hydroxypiperidine-1-yl) naphthalene-1,4-dione (4) were synthesized from the reaction of compound 2 with allylmercaptan and 4- tert-butylbenzylmercaptan in the presence of dichloromethane and triethylamine, respectively. The novel compound 2-(2,2,2-trifluoroethylthio)-3-chloronaphthalene-1,4-dione (5) was obtained from the reaction of 2,3-dichloro-1,4-naphthoquinone (1) with 2,2,2-trifluoroethanethiol in the presence of methanol and triethylamine. The novel (2,2,2-trifluoroethylthio)-3-(4-(2-fluorophenyl) piperazin-1-yl)naphthalene-1,4-dione (6) was prepared from the reaction of compound 5 with 1-(2-fluorophenyl)piperazine in the presence of methanol and triethylamine. The known aminonaphthoquinone derivatives have been synthesized from the reaction of 2,3-dichloro-1,4-naphthoquinone (1) with various amine derivatives in the presence of dichloromethane and triethylamine. These aminonaphthoquinone derivatives 7,11,13,15,17,19,22 are used for the synthesis of new compounds. The reaction of 2-(2-phenylamino)-3-chloronaphthalene-1,4-dione (7) with 2,2,2-trifluoroethanethiol, 4-tert-butylbenzylmercaptan and allylmercaptan in the presence of dichloromethane and triethylamine yielded the novel 2-(2,2,2-trifluoroethylthio)-3-(phenylamino)naphthalene-1,4-dione (8), the novel 2-(4-tert-butylbenzylthio)-3-(phenylamino)naphthalene-1,4-dione (9) and 2-(allylthio)-3-(phenylamino)naphthalene-1,4-dione (10), respectively. The novel 2-(allylthio)-3-(4-phenylpiperazin-1-yl)naphthalene-1,4-dione (12) was obtained by the reaction of 2-chloro-3-(4-phenylpiperazine-1-yl)naphthalene-1,4-dione (11) with allylmercaptan in the presence of dichloromethane and triethylamine. The novel 2-(allylthio)-3-(4-(2-fluorophenyl)piperazin-1-yl)naphthalene-1,4-dione (14) was obtained by the reaction of 2-chloro-3-(4-(2- fluorophenyl) piperazin-1-yl)naphthalene-1,4-dione (13) with allylmercaptan in the presence of dichloromethane and triethylamine. The novel 2-(allylthio)-3-(4-benzylpiperidine-1-yl)naphthalene-1,4-dione (16) was synthesized by the reaction of 2-(4-benzylpiperidin-1-yl) -3-chloronaphthalene-1,4-dione (15) with allylmercaptan in the presence of dichloromethane and triethylamine. The reaction of the compound of 2-(4-chlorophenylamino)-3-chloronaphthalene-1,4-dione (17) with allylmercaptan in the presence of dichloromethane and triethylamine gave the novel 2-(allylthio)-3-(4-chlorophenylamino)naphthalene-1,4-dione (18). The reaction of the compound 2-(4-aminophenylamino)-3-chloronaphthalene-1,4-dione (19) with 2,2,2-trifluoroethanol in the presence of dichloromethane and triethylamine yielded the novel 2-(2,2,2-trifluoroethylthio)-3-(4-aminophenylamino) naphthalene-1,4-dione (20). The obtained compounds were purified by crystallization or column chromatography. The compounds were characterized by Mass Spectroscopy, 1H-NMR and 13C-NMR Spectroscopy, FTIR Spectroscopy. Fourteen of the compounds synthesized are the new compound. Due to the containing of amino and thioether groups in the structure, chemistry gains importance in the literature.