Senosfer ve bims agregalı, çimentolu hafif kompozitlerin araştırılması
Investigation of cement-based lightweight composite including senosphere and pumice as aggregate
  1. Tez No: 579989
  2. Yazar: YASİN GÜDELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM FINDIK, DOÇ. DR. SALİH TANER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Uçucu küller, senosfer diye bilinen mikro baloncuklar bulundurur. Büyük ölçüde alümina ve silis içeren hava ve gazlarla dolu içi boş ve hafif bir küredir. Sentetik içi boş kürelerle de aynı özelliklere sahiptirler. Senosferler, oyuk seramik küre, cam boncuk ve de mikro küreler diye adlandırılırlar. Kontrollü boyut dağılımı, eşsiz küresel şekil kombinasyonu, iyi termal ve yalıtım, sıkıştırmadaki göreceli güç ve dielektrik özelliklerinden dolayı birçok uygulamada ideal malzemelerdir. Bu çalışmada atıkların kullanımı ile doğal kaynakların korunumu, atık madde ve yerli doğal hammaddeler kullanılarak hafif duvar kompozit yapı malzemesi üretim prosesinin geliştirilmesi ve söz konusu malzemenin yüksek sıcaklık direncine sahip olması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda yapılacak olan tez kapsamında bağlayıcı olarak çimento ile agrega ve dolgu malzemesi olarak bims agregası ve termik santral atığı yenilikçi bir hammadde olan senosfer kullanılmıştır. Senosfer ve bims agregası ile kullanılacak farklı çimento kombinasyonu ile kompozit üretimi gerçekleştirilmiştir. Fiziksel olarak; birim ağırlık, su emme ve kılcallık, mekanik olarak; eğilme dayanımı, basınç dayanımı testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fly ash contains micro bubbles, known as the senosphere. Senosphere, containing a large proportion of silica and alumina, is an inert hollow sphere, and the senosphere has the same properties as synthetic hollow spheres. It is an ideal material in many applications thanks to unique spherical shape combination, controlled size distribution, relative high power in compression, good thermal insulation and dielectric properties. In this study; It is aimed to develop the production process of lightweight wall composite building material by using waste, conservation of natural resources, waste materials and domestic natural raw materials. In this direction, cement as binder, pumice and an innovative raw material, thermal power plant waste senosphere as aggregate and filler material were used. Composite production was realized by using cement combination with Senosphere and bims aggregate. Unit weight, water absorption and capillarity test as physical, bending strength, compressive strength tests as mechanical were performed.