Kayıt dışı ekonomi ile mücadelede vergi denetiminin etkisi
The effect of tax auditing in the fight against the informaleconomy
  1. Tez No: 580002
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLCEMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kayıt dışı ekonomi, ticari ve ekonomik faaliyette bulunan bireylerin, bu faaliyetlerini kayıt altına almamak suretiyle bir takım gelirlerini devletten gizlemesidir. Bir ülkede kayıt dışı ekonominin varlığı, o ülkede gayri safi milli hasıla gibi ekonomik göstergelerin doğru hesaplanmasını engellemektedir. Uygulanan ekonomik ve mali politikaların etkin ve verimli olmasını sağlamak için kayıt dışı ekonomi oranı azaltılmalıdır. Kayıt dışı ekonomi oranlarının azaltılması için öncelikle kayıt dışı ekonomiye neden olan etkenler tespit edilmeli, bu etkenleri kökünden giderecek çözüm arayışlarında bulunulmalıdır. Kayıt dışı ekonomi ile mücadelede vergi denetimleri etkin bir yöntemdir. Denetim sırasında devletin mahrum bırakıldığı vergi gelirleri tahsil edilirken aynı zamanda denetlenme endişesi taşıyan diğer mükellefler üzerinde caydırıcı etki yaratılarak vergi kaçırmanın maliyeti de artırılmış olmaktadır. Bu çalışmamızda; kayıt dışı ekonominin tanımı, Türkiye özelinde kayıt dışı ekonomiye neden olan etkenler ele alınmış, kayıt dışı ekonomiyi ölçme yöntemleri ve OECD ülkelerinde kayıt dışı ekonomi oranlarından bahsedilmiş, bu ülkelerde yapılan vergi denetimlerinin kayıt dışı ekonomi ile mücadelede etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The informal economy is that individuals who are engaged in economic and commercial activities do not record officially their activities and keep their income from the control of the state. The existence of an informal economy in a country prevents the accurate calculation of economic indicators such as gross national product in that country. In order to ensure that the applied economic and fiscal policies are effective and efficient, the rate of informal economy must be reduced. In order to reduce the rates of informal economy firstly, the factors causing the informal economy should be identified and solutions should be sought to eliminate these factors. Tax auding is an effective method in the fight against the informal economy. While tax revenues that are deprived of the state during the audit are collected, the cost of tax evasion is increased by creating a dissuasive effect on other taxpayers who are concerned about being audited. In this study, definition of informal economy, the factors that cause the informal economy and the situation in Turkey, measurement methods of informal economy are explained, informal economy rates in OECD countries and the performance of tax auditing in combating informal economy in some of OECD countries is evaluated.