Bazı elementlerin K ve L tabakalarına ait floresans verim değerlerinin Ge (Li) dedektörü ile ölçülmesi
  1. Tez No: 58002
  2. Yazar: ÖNDER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu tezde Ge(Li) katıhal dedektörü kullanılarak K ve L x-ışınlan üzerine bazı çalışmalar yapılmıştır. îlk olarak, Am-241, Ba-133 ve Mn-54 radyoizotop kaynakları kullanılarak dedektör için fotopik ve mutlak verimlilik eğrileri elde edilmiştir. Daha sonra K ve L tabakalarına ait floresans verim ve Auger verim değerleri farklı iki metod kullanılmak suretiyle ölçülmüştür. Birinci metod ile 22
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this thesis, some studies have been carried out on K and L x-rays using Ge(Li) detector. Firstly, photopeak and absolute efficiency curves were obtained for the detector using Am-241, Ba-133 and Mn-54 radioisotope test sources. After that, K and L fluorescence and Auger yields values have been determined using two different methods. The K fluorescence and Auger yield values of the elements at the elemental region 22 < Z < 44 have been determined by the first method. Furthermore, the average fluorescence yield and Auger yield values of K and L shell in the atomic range 22 £ Z