Atom numarası 62≤Z≤83 arasındaki bazı elemetlerin L tabakasına ait coster-kronik şiddetlendirme faktörleri ve fluoresans verimlerinin ölçülmesi
Measurement of atomic L shell coster-kronig enhancement factors and fluorescence yields of some elements in the atomic number range 62≤Z≤83
- Tez No: 155802
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ATOM NUMARASİ 62 S Z £ 83 ARASINDAKİ BAZI ELEMENTLERİN L TABAKASINA AİT COSTER-KRONİG ŞİDDETLENDİRME FAKTÖRLERİ VE FLUORESANS VERİMLERİNİN ÖLÇÜLMESİ (Doktora Tezi) Rafet YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Bu çalışmada, Am-241 radyoizotop nokta kaynağından yayımlanan 59.5 keV'luk y-ışınları, ikincil kaynakları uyarmak için kullanıldı. İkincil kaynaklardan yayımlanan 4.9 keV-15.2 keV aralığında 9 farklı enerjideki karakteristik X-ışınları kullanılarak atom numarası 62 < Z < 83 arasında olan 62Sm, 63EU, 69Tm, yoYb, 71LU, 7eOs, 7sPt soHg, 82Pb ve 83Bİ elementlerinin Li, La, Lp ve Ly X-ışını fluoresans tesir kesitleri ölçüldü. Numunelerin uyarılması sonucu L alt tabakalarından yayımlanan L X-ışınlarının sayılmasında rezolüsyonu 5,9 keV 'ta 160 keV olan Si(Li) katıhal dedektörü kullanıldı. Elde edilen ölçümlerden Coster-Kronig geçişlerin L X-ışını fluoresans tesir kesitleri üzerine etkisinden dolayı, L X-ışını şiddetlerinde meydana gelen artma deneysel ve teorik olarak belirlendi. Ayrıca elementlerin L alt tabakalarına ait, fluoresans tesir kesitlerinden yararlanarak fluoresans, Coster-Kronig ve Auger verimleri yan deneysel olarak tespit edildi. Bulunan değerler literatürdeki değerler ile karşılaştırıldı. Ölçümlerden elde edilen sonuçlardan, L X-ışını fluoresans tesir kesitlerindeki şiddetlendirmelerin %5 - %20 arasında olduğu görüldü. Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelime:Coster-Kronig, X-lşını, Fluoresans Verimi, Auger Verimi. Sayfa Adedi :94 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Mustafa TAN
Özet (Çeviri)
11 MEASUREMENT OF ATOMIC L SHELL COSTER-KRONIG ENHANCEMENT FACTORS AND FLUORESCENCE YIELDS OF SOME ELEMENTS IN THE ATOMIC NUMBER RANGE 62 ^ Z ^ 83 (Ph. D. Thesis) Rafet YILMAZ GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE END TECHNOLOGY SEPTEMBER 2004 ABSTRACT In this study, y-beams of 59.5 keV radiating from an Am-241 radioisotope point source were used to excite secondary sources. X-ray fluoresans cross sections of Li, La, LP, and Ly of 62Sm, 63Eu, 69Tm, 7oYb, 7iLu, 760s, 7sPt soHg, 82Pb, and 83Bİ elements whose atom numbers in the range of 62 < Z < 83 were measured by using characteristic X-ray is radiated from secondary sources were in an energy range of 4,9 keV-15,2 keV at 9 different energy. A Si(Li) solid-state detector with 160 keV resolution at 5.9 keV was used to count L x-rays radiating from L sub-layers as a result of excitation of samples. Because of the effect of measured Coster-Kronig transition on L X-ray fluorescence cross sections, an increase in L X-ray intensity was determined both theoretically and experimentally. In addition; fluorescence, Coster-Kronig, and Auger yields of L subshells of the elements were determined by semi-empirical methods with the help of fluorescence cross sections. All findings were compared with literature. As a result of measurements, increase in L X-ray intensities in fluorescence cross sections were determined to be between 5% and 20%. Science Code: 205 Key Words :Coster-Kronig, X-Ray, Fluorescence yield, Auger yield Page Number :94 Adviser :Prof. Dr. Mustafa TAN