Sistem geliştirilmesi gider bütçesi alt sistem uygulaması
System development the expenditure budget subsystem application
  1. Tez No: 58003
  2. Yazar: DAVUT SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Günümüzde giderek ağırlaşan rekabet şartları, işletmelerin daha etkin yönetilmesi konusunda yeni ve etkin yönetim araçlarının araştırılması na sebep olmaktadır. Bu sebep, birinci endüstri devriminden günümüze kadar bilimsel yöne tim, yöneylem araştırması, bilgisayarlar desteğinde yönetim v.b. gibi birçok yeni yönetim yaklaşımının gelişmesine öncülük etmiştir. Özellikle bilgisayar endüstrisinin gelişmesine paralel olarak, olaylar daha geniş bir açıyla incelenebilmekte ve daha uzun süreli çözümler geliştirilebilmektedir. Bu amaçla Erzurum Atatürk Üniversitesi, İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı, Bütçe ve Yatırımlar Şube Müdürlümü esas alınarak, bu biri min üniversitenin gider bütçesi ile alakalı çalışmaları bir metod da hilinde incelemeye tabi tutulmuş ve bilgisayar destekli olarak geliş tirilmeye çalışılmıştır. Programlama dili olarak CSP (Cross System Product) ve veri tabanı di li olarak da SQL (Structured Query Language) seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In currently, competion's conditions growing difficult cause that, the new and effective management ways are investigated, for the companies are administered more gut. This cause has been in the vanguard progress for a lot new management theories since first industrial reform. Specially, the developments on computer industry help events to be examinated on a vast scale and analyzed. On this aim being based on Erzurum Atatürk University, Managing and Financial Department, Budget and Investment Subdirectorate, studying about expenditure budget of the university have examined by using a method and endeavoured to advance by the computer. CSP has chosen as the programing language and SQL has prefered as the database language.