Taze fasulyenin konvektif kurutulmasında hava sıcaklığı ve ön işlemlerin kuruma kinetiği ve renk değişimi üzerine etkileri
The effects of air temperature and pretreatments on drying kinetics and color change in convective drying of green beans
  1. Tez No: 580069
  2. Yazar: FATMA KÜBRA İNAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ERGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kurutma, tahıllar, meyve ve sebzeler, tıbbi ve aromatik bitkiler gibi tarımsal ürünlerin muhafazasında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Kurutmanın önemli amacı nem içeriğini azaltarak enzimatik ve oksidatif bozulmayı sınırlandırmak yoluyla ürünlerin ömrünü artırmaktır. Çalışmada, Tokat ilinde yetiştirilen Gina çeşidi taze fasulye örnekleri için en uygun kurutma koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemeler laboratuvar tipi sıcak havalı deneysel kurutucuda, açıkta güneş ve gölgede yürütülmüştür. Taze fasulye örnekleri kurutma öncesi kaynar suda 3 dakika bekletilmiş, bütün ve dilimlenmiş olarak sıcak havalı kurutucuda 50, 60 ve 70 ℃ hava sıcaklıklarında kurutulmuşlardır. Ürünlerin kuruma süresi, ön işlemlerin etkileri, kurutulmuş üründeki renk değişimi belirlenmiştir. Ayrıca, kurutma kinetiğini belirlemek için denemelerden elde edilen nem oranı kuruma süresi eğrileri, Modified Page, Midilli-Küçük ve Diffision Approach olmak üzere üç yarı teorik model kullanılarak modellenmiştir. Deneme sonuçları kurutma havası sıcaklığının arttırılması ve ön işlem uygulanmasının kurutma süresini azalttığını göstermiştir. Ayrıca, kurutma sıcaklığının ve ön işlemlerin kurutulan ürünlerin renk değerlerine etki ettiği görülmüştür. Deneme sonuçlarına göre en hızlı kuruma 70 oC' de gerçekleşmiştir. Taze ürüne en yakın renk değerleri laboratuvar tipi kurutucuda 50 ℃ kurutma sıcaklığında dilimlenmiş ve haşlama işlemi yapılmış örneklerde tespit edilmiştir. Taze fasulyenin sıcak hava ile kurutulmasında, ele alınan modeller arasında Midilli ve Küçük modelinin daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drying is one of the widely used methods in the preservation of agricultural products such as cereals, fruits and vegetables, medicinal and aromatic plants. The important aim of drying is to reduce the moisture content and thereby increase the lifetime of products by limiting enzymatic and oxidative degradation. In this study, it was aimed to determine the best drying conditions for Gina variety fresh bean samples grown in Tokat province. The experiments were conducted in a laboratory type hot air experimental dryer, in open sun and shade. Fresh bean samples were kept in boiling water for 3 minutes before drying, whole and sliced and dried in hot air dryer at 50, 60 and 70 ℃ air temperatures. The drying time of the green beans, effects of pretreatment, color change of dried product were determined. In addition, to determine the drying kinetics, the curves of moisture ratio-drying time obtained by experiments were modelled by using three semi-theoretical models, namely the Modified Page, Midilli-Küçük and Diffision Approach model. The results have showed that the increase in air temperature and pretreatment reduced the drying time. Moreover, it was observed that the temperature and pretreatments affect the colour values of the dried products. According to the results of drying experiments, the fastest drying took place at 70 oC. The closest color values according to fresh product were determined in laboratory type dryer at 50 ℃ drying temperature and in boiled samples. Midilli-Küçük model gave better prediction than other models, and satisfactorily described drying characteristics of green beans.