Erzurum piyasasından temin edilen beyaz ve civil peynirlerden listeria türlerinin izolasyon ve identifikasyonu üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 58010
  2. Yazar: AYŞE AYDAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ALGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada Erzurum piyasasından toplanan 34 beyaz peynir ve 16 civil peynir örneği Listeria türleri bakımından analiz edilmiştir. Ocak 1995 - Nisan 1996 tarihleri arasında toplanan örneklerden, önce 25 g'lık miktarlar 225 mi LEB içerisinde 2 dakika süreyle homojenize edilmiş ve inkubasyonun 2., 7., 14. ve 21. günlerinde homojenattan LSA ve PALCAM Agar besiyerlerine ekim yapılmıştır. 37°C'de 48 saatlik inkübasyondan sonra, LSA besiyerinde“Henry'nin Modifıye Aydınlatma Tekniği”ile, Palcam Agar'da ise çıplak gözle incelemeler yapılmış ve tipik koloniler seçilerek biyokimyasal testier uygulanmıştır. Bu testler sonucunda beyaz peynirlerden 2 adet /,. monocytogenes (%2.94) ve 1 adet L. innocua (%2.94) izole edilmiştir. İncelenen 16 civil peynir örneğinin ise sadece Tinde bir adet L. monocytogenes (%6.25) bulunmuştur. Sonuçlar, ülkemiz ve dünyada daha önce yapılmış olan benzer araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 34 white cheeses and 16 civil cheeses purchased from Markets and Shops in Erzurum during the period of Jenuary 1995-April 1996 have been analyzed. For this purpose 25 g of samples was mixed with 225 ml of LEB and homogenized for 2 minutes. At the days of 2 th, 7 th, 14 th and 21 th of incubation, the cultures were streaked directly onto LSA and Palcam agar media in Petri Plates and incubated at 37°C for 48 hours. After the incubation, the growing colonies on LSA agar plates were examined by the“Henry's Modified Illumination Method”, however colonies on Palcam agar were examined by naked eye. The typical colonies were picked up and used for several biochemical tests. As a result, it was found that only one sample (2.94%) of white cheeses examined were found to contain three Listeria spp. (2 L. monocytogenes and 1 L. innocua). On the other hand only one sample (6.25%) of totally 16 civil cheses examined were found to contain one Listeria sp. (L. monocytogenes). The results were compared with the findings obtained from similar investigations and discussed under the light of literature.