Farklı sirke çeşitleri ve konsantrasyonlarının salata bileşenlerinin dezenfeksiyonunda kullanım imkanlarının araştırılması
Investigation of the usage of different vinegar type and concentration for disinfection of salad components
- Tez No: 376256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmada sirkenin salata bileşenlerinin dezenfeksiyonunda kullanım imkanları araştırılmıştır. Öncelikle piyasada bulunan üç farklı firma ve iki farklı hammaddeden üretilen 6 sirke çeşidinin gıda kökenli patojen ve bozucu mikroorganizmalar üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla DD (Disk Difüzyon) ve MIK (Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu) analizleri gerçekleştirilmiştir. Böylece sirkelerin etki spektrumları ve kullanılabilecek uygun dilüsyon miktarı belirlenmiştir. Tespit edilen sirke konsantrasyonunun üründe denenmesi amacı ile Erzurum piyasasından temin edilen ve salata bileşiminde kullanılan havuç, hıyar ve marul örnekleri Escherichia coli ve Staphylococcus aureus ile kontamine edilmiştir. Kontamine numuneler %3 sirke çözeltisinde 0, 5, 15 ve 30 dk tutularak dekontaminasyon etkinliği belirlenmiştir. Çalışma sonucunda her iki mikroorgamizma sayısında en az 1 log birimlik düşme tespit edilmiştir. Denemede sirke konsantrasyonu ve muamele süresinin dekontaminasyonda önemli bir parametre olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak %3 gibi düşük bir sirke konsantrasyonun salata dezenfeksiyonunda kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, usage of vinegar for disinfection of salad components was investigated. Six Vinegars produced by three different firms using two raw materials were investigated for antimicrobial effects on foodborne pathogen and spoilage bacteria. By this way, analysis of DD (Disc Diffusion) and MIK (Minimal İnhibition Concentration) were realized and effect spectrums of vinegars and optimum concentrations were researched. In order to determine of vinegar optimum concentration on the product; the vegetables which are used mostly in salad: carrot, cucumber and lettuce samples were contaminated with Escherichia coli and Staphylococcus aureus bacteria. Contaminated samples were waited for 0, 5, 15, 30 minutes in vinegar solution (%3) and effect of decontamination was analyzed. At the end of the research, recession was determined as 1 log. In the test it was seen that vinegar concentration and time of process are important parameters in decontamination. As a result, it is indicated that a low vinegar concentration as 3 per cent is usable in salad decontamination.