Elektron-elektron etkileşme enerjisinin gauss fonksiyonları yardımıyla zayıf üst üste binme aralığında değerlendirilmesi
- Tez No: 58009
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bir molekülün kuantum mekaniksel incelenmesi, moleküle dahil olan atomlar arasın da mevcut olan bütün karşılıklı tesirleri gözönüne alarak molekülün mümkün olan geometrik ve elektronik yapılarını, bunlara karşılık gelen enerjileri ve daha birçok fiziksel ve kimyasal özellikleri belirtmeye imkân vermektedir. Slater-türü orbitaller, atomik hesaplamalar için yaygınca kullanılmaktadır. Moleküler hesaplamalarda Slater-türü orbitallere nispeten daha sade olan Gauss-türü orbitaller kullanılmıştır. Slater-türü orbitaller, varyasyon işlemleri vasıtasıyla Gauss- türü orbitallerin lineer kombinasyonu olarak yaklaşım özfonksiyonları elde etmede kullanılabilir. Bu çalışmada, 1 Slater-türü orbital 4'lü ve 8'li Gaussian'lara açılarak yapılan hesap lama sonuçları, literatürdeki bulunabilen değerlerle karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucunda 8-terimli Gaussian'ın yeterince hassas olduğu görülmüştür. Mevcut bilgisayar imkânları kullanılarak iki-elektronlu bir-, iki-, üç- ve dört-merkezli integraller hesaplanmıştır. Bu amaca yönelik olarak bir bilgisayar programı FORTRAN-77 dilinde yapılmıştır. Bu programdan bulunan sonuçlarla literatürde bulunabilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quantum mechanical treatment provide to define the many physical and chemical properties, possible geometrical and electronic structure and the relevant energy levels of the molecule by considering the all existing interactions. Slater- type orbitals (STOs) have been widely used for atomic and molecular calcu lations. Since Gauss-type orbitals (GTOs) are simpler than STOs, they has been used in the molecular calculations. STOs may be used to obtain approximate eigen- functions as a lineer combination of GTOs by means of variational procedures. In this study, the accurate values of integrals are computed by using the 4-term and 8-term GTOs expansion of 1 STO. It is seen that the integral value due to 8-term expansion has enough accuracy. Analytical relations have been obtained (and also verified) giving two-electrons one-, two-, three- and four-centered integrals. A computer program in FORTRAN-77 language has been coded to obtain the numerical results of these integrals. The results obtained by using this computer program are comparatively given with the existing results of the literature.