Lineer hızlandırıcı tabanlı stereotaktik radyoterapi dozimetrisi ve doz dağılımı parametrelerinin dedektör cinsi ve hacmine olan bağlılığı
Lineer accelarator base stereotactic dosimetry and dependence of dose parameter on dedector type and volume
- Tez No: 69662
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. LALE ATAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Tedavi Fiziği ve Planlaması Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Tedavide gereken alan büyüklüğünü belirleme ve alanı doğru şekilde yerleştirmede hassas dozimetrik ölçümler yapmak çok önemlidir. SRS'de kullanılan radyasyon demetlerinde, demetin büyük bir kısmında enine elektronik dengesizlik vardır. Bu nedenle konvansiyonel radyoterapi demetlerine göre daha hassas dozimetrik ölçümler yapmak çok zordur. Yayınlanan birçok literatürde kolimatörlerle ilgili ölçümler, diot, iyon odası, film ve termolümünesans dozimetrisi esasına dayanarak yapılmaktadır. Bu dedektörlerin hepsi enerji ve doz hızına bağlılık gösterir. Film dozimetreler radyasyon dozuna lineer bir bağlılık göstermezler. Sonuç olarak, lateral elektronik dengesizliğin ölçümler üzerinde önemli etkisi vardır, i) Eğer dedektör doku eşdeğeri değilse bu yüzden dedektörün verdiği cevap doku eşdeğeri dedektöre göre foton veya elektron spektrumundaki değişiklikten daha çok etkilenir, ii) Dedektör alan içine sokulduğunda hava kavitesi nedeniyle lateral elektronik dengesizlikte bir artış olur ve ardından kavitedeki hava, doku içindeki aynı noktada düşük doza sebep olur. Çok küçük alanlar için (dar demetler) lateral elektronik denge yoktur. Çünkü düşük enerjili elektronların, maksimum elektron erişim mesafesi çevresi hariç, eksikliği söz konusudur. Bu çalışmada Doku maximum oranının (TMR), dedektör tipine ve colimatör çapma olan bağlılığı 20 mm çaplı colimatör için çalışıldı. TMR değerleri 0.125 cc, 0.6 cc iyon odası, tld ve film dedektör kullanarak 100 cm sabit kaynak dedektör mesafesinde ölçüldü. Eksen dışı doz oranlarının (OAR) dedektör tipine, hacmine ve colimatör çapına olan bağlılığı çalışıldı. Bu ölçümler, 10 mm kolimatör çapı için, 0.1 cc iyon odası, diot, film ve tld kullanıldı. Bununla birlikte, 10,20,30 mm çaplı kolimatör kullanarak OAR' 1ar ölçüldü. Kolimatör düzeltme faktörünün (CCF) dedektör tipine ve hacmine olan bağlılığı çalışıldı. Ölçüler, 0.125 cc, 0.3 cc, 0.6 cc iyon odası, paralel plakalı markus dedektör ve tld kullanıldı. Çalışmanın sonucunda, TMR değerleri dedektör tipi ve hacmine bağlı olmadığı ( 10 mm den küçük kolimatör çaplan hariç). OAR ve CCF değerleri ise dedektör tipi ve hacmine sıkı bir şekilde bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Accurate dosimetry of small-field photon beams used in stereotactic radiotherapy (SRT) can be made difficult because of lateral electronic disequilibrium and steep dose gradients. In the published literature, data acquisition for radiosurgery is mainly based on diode and film dosimetry, and sometimes on small ionization chamber or thermolominenescence dosimetry. These techniques generally do not provide the required precision because of their enery dependence and poor resolution. Lateral electronic disequilibrium has an effect on measurements when the dedector (i) is not tissue equivalent, and therefore any change in photon or electron spectrum cause a change in response relative to a tissue equivalent dedector, or (ii) is and air cavity, whose introduction into the field cause an increase in lateral electronic disequilibrium and a subsequently lower dose to the air cavity than would exist in tissue at that position. For very small fields (narrow beams), where lateral electronic equilibrium does not exit, there is lack of the lower-energy electrons which otherwise could have reach the central axis from points at distance approaching the maximum electron range. In this study, tissue maximum ratio was studied that how it depends on dedector types and the diameter of colimator for 20 mm colimator diameter. TMRs were measured with 0.125 cc, 0.6 cc ion chambers, tld and film dedektor at constant source dedektor distance (SDD= 100 cm). Off axis ratio (OAR) was studied that how it depends on dedector types, volume and colimator diametor. For this measurement, 0.1 cc, ion chamber, diot, film and tld were used for 10 mm colimator diametor. On the other hand, using 10, 20, 30 mm colimator diametor, OAR was measured. Colimator correction factor (CCF) was studied for dedector type and volume. For mesurement,, 0.125 cc, 0.3 cc, 0.6 cc ion chamber, markus paralel plate chamber and tld were used. Result of this study, TMRs dose not depend on dedector type and volume (except < 10 mm colimator diameter) Also, OAR and CCF are strongly depend on dedektor type and volume.