Binaların enerji tüketiminde kullanıcı davranışlarının modellenmesi
Modeling of user behaviors on buildings energy consumption
- Tez No: 580104
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKDEN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Enerji yatırımları, hem direk enerji ithalatı anlamında, hem de ilgili santral ve altyapı sistemleri yatırımları ile Türkiye'nin toplam bütçesinde en büyük paylardan birini almakta, bütçe açığının da önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Böyle bir ortamda, en önemli konulardan biri, enerji tüketiminin analizinin doğru bir şekilde yapılabilmesidir. Bu sayede, ülkelerin enerji stratejisi ve yatırım planları çok daha hassas bir şekilde belirlenebilir. Çözülmesi gereken en önemli konulardan birisi ise kullanıcı etkilerinin modellenebilmesidir. Bu çalışmada, konut sektörü özelinde kullanıcı davranışlarının tüketimi ne kadar değiştirdiği araştırılmış ve bu değişimin matematiksel bir model olarak ifadesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Tezin ilk bölümünde Türkiye'nin genel ve konut sektörü özelinde hem sayısal, hem de enerji tüketimi anlamında gelişimi verilmiştir. İkinci bölümde, kullanıcıların tüketimini belirleyebilmek için referans alınan Enerji Kimlik Belgesi Tüketim değerlerinin nasıl hesaplandığı ve yapılan istatistiksel analiz ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise araştırması yapılan 153 binanın referans ve gerçekleşen tüketimleri karşılaştırılarak, tüketici etkisi raporlanmış, gerileme (regresyon) analizi yöntemleri kullanılarak gerçekleşen tüketimleri, referans tüketim değeri cinsinden belirten matematiksel modeller önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investments related with energy, including direct energy imports, new power plants and infrastructures, are a major share in Turkey's overall budget and fiscal deficit. In this occasion, it is crucial to forecast the future energy consumption projections. Only this way, the energy strategies and investment plans can be identified precisely. However, the most substantial challenge on this would be to forecast the effect of the users on the energy consumptions. This study is concentrated on this subject and tried to create a mathematical model based on the user effects of energy consumption specifically for residential sectors. In the first part of the thesis, specific statistics about Turkey's overall and residential sector have been given. In the second part, reference energy consumption baseline and hence energy performance certificates have been analyzed together with theoretical information about statistical regression analysis methods. In the last part, reference and realized energy consumptions of 153 building have been compared and a mathematical model that represents the realized consumption as a component of reference baseline has been suggested.