Tokat piyasasında satılan bazı kurutulmuş meyve ve baharatların fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kalite özelliklerinin araştırılması
Determination of physical, chemical and microbiological quality characterictics of some dried fruits and spices sale in Tokat markets
- Tez No: 580105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ LEVENT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada; Tokat piyasasında satılan kurutulmuş bazı ürünlerin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kalitelerinin incelenmesi, incelenen bu ürünlerin Tokat ticari piyasasındaki ekonomik yeri ve öneminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda; kurutulmuş baharat ve kuru meyvelerde nem oranının %6-39 arasında, su aktivitesi değerinin (aw) 0.46-0.75 arasında, tekstür değerlerinin 0.59-5.18 N arasında, rehidrasyon kapasitelerinin 0.37-8.85 arasında, pH değerlerinin baharatlarda 4.0-6.5 arasında olduğu belirlenmiştir. Titrasyon asitliği; baharatlarda 0.37-2.58 g S.S.A/100 g değerleri arasında bulunmuştur. Enzimatik olmayan esmerleşme düzeyinin; kuru baharatlarda 0.21-10.34 A420/g değerlerine ulaştığı belirlenmiştir. Kuru baharatlarda L* değerlerinin 61.75-96.21 değerleri arasında, a* değerlerinin 0.17-22.14 değerleri arasında, b* değerlerinin 1.75-71 arasında değiştiği, aynı değerlerin kuru meyveler için L* değeri 27.04-94.84; a* değeri 2.97-15.50, b* değerlerinin ise 4.16-45.32 değerleri arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Toplam fenolik madde miktarının; 3.72-42.98 mg GAE/g aralığında değiştiği belirlenmiştir. Antioksidan miktarının; kuru baharatlarda 5.71-72.41 mg TE/g değerleri arasında değiştiği belirlenmiştir. Toplam maya-küf TMAB, Salmonella ve koagülaz (+) Staphylococcus aureus sayısı incelendiğinde; kurutulmuş baharat ve meyvelerde toplam maya-küf sayısının
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the physical, chemical and microbiological quality of some dried products sold in Tokat market and to determine the economic place and importance of these products in Tokat commercial market. In our research, the humidity rate of dried spices and dried fruits is between 6-39%, water activity value (aw) is between 0.46-0.75, texture value is between 0.50-7.03 N, rehydration capacities is between 0.37-8.85, pH values are between 4.0-6.5; titration acidity; it was found between 0.039-0.26 g S.S.A/100 g. Non-enzymatic browning level; 0.21-10.34 A420/g values, values reached. The values of L* in dry spices were 61.75-96.21 values, a* values between 0.17-22.14 values, b* values changed 1.75-71 values, the same values for dried fruits L* values 27.04-94.84, a* values 2.97-15.50 values, and b* values changed 4.16-45.32 values. Total amount of phenolic matter; it was determined that it ranged between 3.72-42.98 mg GAE/g. It was determined that the amount of antioxidants varies between 5.71-72.41 mg TE/g. Total yeast-mold, TMAB, Salmonella and Coagulase (+) Staphylococcus aureus count examined; the total number of yeast-molds in dried spices and fruits was