Bir teleskopik yükleyici için transfer kutusu tasarımı ve sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Design of transferbox and analysis with finite element method for a telescopic loader
  1. Tez No: 580114
  2. Yazar: AHMET ALUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CÜNEYT FETVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada motorlu taşıtlarda, motorun ürettiği tork ve deviri aracın performansına bağlı olarak istenen oranlarda tekerleklere iletme görevini sağlayan dişli kutularının tasarım parametrelerinin çıkarılması işlemi için izlenecek yolun belirlenmesi sağlanmıştır. Bu kapsam da aracın günümüzde, piyasalarda kullanıcılar tarafından beklenen performansları referans alınmıştır. Bir çok firmanın ürün gamı incelenerek uygun bir ürün referans alınmış ve bu ürünün performans değerleri(Hız,Güç,Ve Yük kapasitesi v.b.) doğrultusunda aracın hareket tahrik sistemi elemanları olan, Motor , Hidrolik devre elemanları , aksların seçimi yapılmış ve bu tahrik elemanları ile aracı istenen devir ve torklar da çalıştıracak bir dişli kutusu tasarımına gidilmiştir. Dişli kutusu tasarımında parametrik yöntemler kullanılarak , dişli hesaplamaları, şaft hesaplamaları, yataklama elemanları hesaplamaları , senkromeç seçimi ve hesaplaması , kama hesaplaması ve seçimi yapılmıştır. Yapılan bu hesaplamalarla SolidWorks ve Catia programları yardımı ile bir dişli kutusu tasarımı yapılmış ve Ansys programı yardımı ile Dişli kutusunun mukavemet analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is provided to determine the way to follow the design parameters of the gearboxes which provide the task of transmitting torque and speed of the motor to the wheels according to the performance of the vehicle in motor vehicles. This context is based on the performance expectation of the users in the current market. The product range of many companies have been researched and the study have been based on a suitable product. According to the performance values (Speed, power, load capacity etc.) of this product the product's motion drive system elements such as motor, hydraulic circuit elements, axes were selected. With these drive elements; a gearbox design have been made which is able to drive the vehicle at the desired speeds and torques. The design have been made by using parametric methods; gear calculations, shaft calculations, calculation of bearing elements, selection and calculation of synchromesh, shaft key calculation and selection have been made. With the help of SolidWorks and Catia programs, a gear box design was made and the strength of the gear box was analyzed with the help of Ansys program.