1980 sonrası dönemde Türkiye'de devletin ekonomi içerisindeki yeri ve önemi
The place and umportance of state in economy after the era of 1980s in Turkey
  1. Tez No: 580120
  2. Yazar: ERMAN KAHRİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TOKUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, devletin ekonomi içerisindeki yeri hem teorik hem de dünya ve Türkiye özelinde tartışılmaya çalışılmıştır. 1980 sonrası dönemde Türkiye'de liberal politikalara geçilmesine rağmen devletin ekonomideki varlığı hem düzenleyici olarak hem de istikrar sağlayıcı olarak devam etmiştir. Ayrıca orta gelir tuzağı ve cari açık gibi nedenlerden dolayı önümüzdeki yıllarda da devletin ekonomideki varlığının devam edeceği anlaşılmaktadır. Önemli olan devletin ekonomi ile olan ilişkisinin zamanın ruhuna uygun olması ve bu yönde politikaların uygulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the position of the state in the economy has been discussed both theoretically and in the world and Turkey. Despite the transition to liberal policies in Turkey in the post 1980 period, the state's presence in the economy continued to be both regulatory and stabilizing. It is also understood that the state's presence in the economy will continue in the coming years due to reasons such as medium income trap and current account deficit. The important thing is that the relationship of the state with the economy is appropriate to the spirit of time and that the policies are implemented in this direction.