Periimplanter beş duvarlı kemik defektlerinin iyileşmesinde t-TZF ve l-TZF uygulamalarının in vivo olarak histomorfometrik incelenmesi
Histomorphometric examination of t-PRF and l-PRF in vivo applications in the healing of periimplanter fivewall bone defects
- Tez No: 580129
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TANYERİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Oral ve maksillofasiyal cerrahide, diş çekiminin ardından immediat implant uygulaması diş kayıplarının rehabilitasyonunda uygulanan tedavi yöntemidir. Çekimi takiben implantın uygulandığı bölgede kemik şekillenmesine ek olarak çekim soketinin duvarıyla implantın boynu arasında boşluk kalabilir. Bu boşluğa uygulanan birçok materyal ve bu materyali uygulama tekniği bulunur. Çalışmamızın amacı implant çevresi defektlerde koyun kanından elde edilen otolog“Titanyum Destekli Trombositten Zengin Fibrin”T-TZF ve“Lökosit ve Trombositten Zengin Fibrin”L-TZF gibi farklı trombosit ürünlerinin tek başlarına ya da hayvan kaynaklı kemik greftiyle birlikte uygulanmasının, kemik iyileşmesinin histomorfometrik yöntemlerle incelenmesidir. Çalışmamızda 7 adet ortalama 30±40kg ağırlığında erkek koyun kullanıldı. Koyunların ileumlarına ikişer adet, 9mm çapında ve 3mm derinliğinde oluşturulan defektlerin ortalarına gelecek şekilde 3.75mm çapında 10mm boyunda implantlar uygulanmıştır. Kavite sınırları ile implantlar arasında kalan boşluklar kontrol amaçlı boş bırakılmış ya da greft uygulanmıştır. Deney gruplarında ise boşluklara tek başlarına L-TZF ve T-TZF; greft ile birlikte L-TZF ve T-TZF uygulanmıştır. Denekler operasyonları takip eden 10. hafta sakrifiye edildikten sonra histolojik değerlendirme yapıldı. Tüm gruplardan elde edilen kesitler iltihap, nekroz, fibrozis, yabancı cisim reaksiyonu ve oluşan kemik-implant yüzeyi açısından değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda sadece greft uygulanan defektlerde; kontrol grubunun kemik implant yüzeyi, T-TZF ve L-TZF gruplarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Diğer tüm değerlendirmelerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje No: 24814
Özet (Çeviri)
In oral and maxillofacial surgery, immediate implant application after tooth extraction is the treatment method applied in the rehabilitation of tooth loss. In addition to the bone formation in the area where the implant is applied following the extraction, there may be a gap between the wall of the extraction socket and the neck of the implant. There are many materials applied to this space and the technique of applying this material. The aim of our study was to evaluate the bone healing around implant surrounding defects with different platelet products, such as autologous“Titanium-Prepared Platelet-Rich Fibrin”T-TZF and“Leukocyte and Thrombocyte Rich Fibrin”L-TZF, obtained from sheep blood. In our study, male sheep with a mean weight of 30 ± 40 kg were used. The implants 10mm length and 3.75mm diameter were applied to the middle of the defects prepared with a diameter of 9mm in diameter and 3mm in depth of the sheep ileums. The gaps between the cavity borders and the implants were left empty or grafted for control goups. L-TZF, T-TZF alone; L-TZF and T-TZF were applied together with the graft were used in experimental groups. The subjects were sacrified 10 weeks after the operations and histological evaluation was performed. The sections obtained from all groups were evaluated for inflammation, necrosis, fibrosis, foreign body reaction and bone-implant contact. As a result of the evaluations, only in graft applied groups; The bone implant surface of the control group was found to be significantly lower than the T-TZF and L-TZF groups. No statistically significant difference was found in all other evaluations. This study was carried out by Istanbul University Scientific Research Projects Unit. It is supported. Project No: 24814