Erzurum ekonomik şartlarında taban mera bitki örtülerinin ıslahı üzerine yırtma, gübreleme ve herbisit uygulamalarının etkileri
- Tez No: 58013
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çiftliğinin sağım padoklan yakınlarındaki taban mer'ada Î995 yılında yürütülen bu çalışmada yırtma, gübreleme ve herbisit uygulamasının mer'a bitki örtüsünün baa özelliklerine etkilerinin incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenmiştir. Araşürma sahası bitki örtüsünün yaklaşık % 71.03 buğdaygillerden, % 2.96 baklagillerden ve % 26.02 diğer familyalardan meydana gelmiştir. Yırtma familyalar bazında botanik kompozisyona önemli bir etkide bulunmazken, rizomlu bitkileri (Agropyron intermedium ve Astragalus lineatus) artırmıştır. Gübre buğdaygilleri azaltıp, diğer familyaları artırırken, herbisit buğdaygilleri artırmış, diğer familyaları azaltmıştır. Gübrenin buğdaygiller üzerine negatif etkisi 15 kg/da azot uygulandığında belirginleşmiştir. Baklagiller oram üzerine yapılan uygulamaların önemli bir etkisi görülmemiştir. Yırtma bitki örtüsünün toprağı kaplama oranını azaltırken (% 23.97'den % 15.95'e), azot önce artırmış sonra azaltmıştır (Nq: 20.22, N75: 21.13, N^: 18.04). Herbisitte toprağı kaplama oranım azaltıcı etkiye sahip olmuştur. Ortalama 5.1 1 olan mer'a kalite derecesine yırtma uygulamasının önemli bir etkisi olmazken, gübre bu dereceyi azaltmış, herbisit ise artırmıştır. Ortalama 11 3.02 kg/da olan mer'amn kuru ot verimini yırtma ve herbisit azaltırken, gübre artan dozuna bağlı olarak artırmıştır. Ortalama % 11. 12 olan mer'a otunun ham protein oranı yırtma, gübreleme ve herbisit uygulamalarıyla artmıştır. Yırtma uygulaması ham protein verimine etki etmezken, gübre uygulaması artırıcı, herbisit uygulaması ise azaltıcı bir etkiye sahip olmuştur. Yırtma uygulaması ham selüloz oranını % 29.98'den % 27.88'e, gübre uygulaması (N|5) ise % 30.7 Tden % 27.22*ye düşürmüş, herbisit uygulamasının hiçbir etkisi olmamıştır. Ham kül oranına ise yırtma ve gübrenin önemli bir etkisi olmazken, herbisit uygulaması ise artırmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre mer'ada yabancı otların oranını azaltmak için herbisitin gerekli olduğu ve bitki örtüsünün güçlendirilmesi ve verimliliğinin devamlılığı için 7.5 kg/da azot uygulanmasının uygun olacağı, ilk yıl sonuçlarına göre yırtmanın ise fazla önemli olmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
if SUMMARY This study was conducted in the natural pasture of Atatürk University, Erzurum, during the year of 1995, in order to determine the effects of ripping, nitrogen and herbicide applications on some properties of the pasture vegetation. The results obtained from the study are summarised as follows: The botanical composition of the study area was covered by grasses (about 71.03 %), legumes (about 2.96 %) and the other families (about 26.02 %). The ripping application had no effect on families ratio, as it caused increase in rhizomatous plants (Agropyron intermedium and Astragalus Uneatus). while the nitrogen application decreased grasses compared with the control and increased the other families, the herbicide application increased grasses and decreased the other families. The negative effects of nitrogen on grasses had appearance with the application of 15 kg N/da. The legumes families were not affected by all the applications. The plant cover ratio decreased (from 23.97% to 15.95 %) by the ripping application, while it increased at the beginning and then decreased (Nq: 20.22, N75: 21.13, Njj: 18.04) by the effect of nitrogen application. The herbicide application had a decrease in the plant cover ratio. While the ripping application had not any significant effect on rang© quality degree which had an average value of 5.11, this degree decreased with the nitrogen application and increased with the herbicide application. The hay yield which had an average value of 113.02 kg/da decreased with the ripping and herbicide application and increased with the nitrogen application depending on th© dose of nitrogen. The crude protein content which had an average of 11.12% increased with the ripping, nitrogen and herbicide applications. The ripping application had no effect on the crude protein yield as the nitrogen application had a positive effect and the herbicide application had a negative effect. The crude cellulose content decreased from 29.98% to 27.8E% with the ripping application and from 30.71% to 27.22% with th® nitrogen application^ 15) as the herbicide application had not any effect it. The crude ash content increased with the herbicide application as the ripping and nitrogen applications had no effect on it. In conclusion, it can be said that, the herbicide application is necessary to diminish the range of weed ratio in botanical composition and nitrogen application of dose of 7.5 kg/da is good enough for improving of the pasture vegetation and for ensuring the continuation of fertility, and the application of ripping is not needed.