The effect of the mortgage crisis on The U.S stock market prices'an empirical study using the historical data of the S&P 500 stock index prices '
Mortgage krizinin ABD borsa fiyatlarına etkisi'S&P 500 hisse senedi fiyatları geçmişine ait verileri kullanarak yapılan deneysel bir çalışma'
- Tez No: 580138
- Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ HEPŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son mali kriz, 1930'lardaki büyük buhranın ardından ABD'deki en kötü ekonomik sorun olarak değerlendirilmiştir. Emlak Balonu birçok bankanın iflas etmesine neden olmuştur çünkü borç alanlar parayı geri ödeyememiştir. Diğerleri, kredi alabilmek ve zararlarının çoğunu karşılayabilmek için FED'e yardım çağrısında bulunmuştur. Aynı zamanda, borsa piyasasında da özellikle de ABD borsalarında önemli bir çöküş görmüştü. Bir yıl içinde 7 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin edilen bir zararla karşı karşıya kalındı ve bu da o zamanki en büyük borsa kaybıydı. Bu tez, (i) bu finansal krize yol açan temel nedenleri açıklamaya, (ii) finansal sektörler arasındaki ilişkiyi tanımlamaya ve (iii) krizin etkisini ABD borsalarındaki en büyük borsa endekslerinden biri olan (Standards and Poor's 500) üzerinde bir zaman serisi analizi kullanarak ampirik bir çalışma ile ölçmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The last financial Crisis is considered the worst economic trouble in the U.S after the great depression in the 1930s. The Housing bubble forced many banks to go bankrupt as most borrowers were unable to pay back the money. Others appealed for help from the Fed to get loans and cover the maximum of their loss. At the same time, the stock exchange market had seen a big decline in its value, especially the U.S stock market. It faced on its own a loss of more than $7 trillion within a year, which was considered the highest stock market loss at that time. This thesis attempts to: (i) explain the major reasons that led to the financial crisis, (ii) describe the relationship between financial sectors and (iii) apply an empirical study on one of the largest stock indexes in the U.S stock market (Standards and Poor's 500) using a time series analysis.