Hüseyin Nihal Atsız'ın din ve toplum görüşleri
Hossain Nihal Atsiz's views on religion and society
  1. Tez No: 580148
  2. Yazar: TOYGUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hüseyin Nihal Atsız, Cumhuriyet tarihinin en değerli düşünürlerinden birisi olarak siyasi tarih çerçevesinde düşünceleri, fikirleri ve doktrinleri ile ilgili Türk toplumu üzerinde derin izler bırakmıştır. Cumhuriyet döneminde rejimin yeni yeni oturmaya başladığı bir dönemde, toplumsal olarak verdiği tepkiler ile de birçok politik faktör üzerinde bir etkiye sahiptir ve bu sebeple bu çalışmanın konusunu oluşturarak büyük bir öneme sahiptir. Cumhuriyet tarihinde Hüseyin Nihal Atsız'ın fikirleri ve düşüncelerinin toplumda benimsenmeye başlandığı tarihten günümüze kadar Atsız hakkında birçok araştırma yazısı yazılmış, tezlerle savları desteklenmiş ancak din başta olmak üzere toplum ile ilgili görüşlerinde çoğu kez yanlış anlaşılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında Hüseyin Nihal Atsız'ın din ve toplum görüşleri baz alınarak yapılacak incelemeler ile sosyolojik olarak yanlış anlaşılmış ve çarpıtılmış birçok görüşü açığa çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Nihal Atsız, as one of the most valuable thinkers in the history of the Republic, has left a deep impression on the Turkish society regarding his thoughts, ideas and doctrines within the framework of political history. He has an impact on many political factors with his social reactions at a time when the regime is just beginning to settle in Republic period therefore he is the subject of this study and it is of great importance. Many research articles have been written about Atsız and their arguments have been supported from the date on which Hüseyin Nihal Atsız's ideas began to be adopted in society until today in Repuclic period but his views on society, especially religion, are often misunderstood. Within the scope of this thesis Many of sociological misconceptions and distortions about him will be revealed with reviews which made by basing on Hüseyin Nihal Atsız's religion and society views.