Hüseyin Nihal Atsız'ın din ve milliyetçilik anlayışı
Hüseyin Nihal Atsız's approach of religion and nationalism
- Tez No: 769352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hüseyin Nihal Atsız, Türk kültürü ve edebiyatı açısından kaleme aldığı eserlerle öne çıkan tarihsel şahsiyetlerden biridir. Dönem dönem gerek din, gerekse de milliyetçilik ile ilgili öne sürdüğü fikirlerden ötürü sürekli tartışılan kişilerden biri olmuştur. Bu çalışma kapsamında Hüseyin Nihal Atsız'ın din ve milliyetçiliğe karşı bakış açısı ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümü olan giriş bölümünde Hüseyin Nihal Atsız'ın kişiliği, yaşamı ve eğitimi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Hüseyin Nihal Atsız'ın din ile ilgili görüşleri inanç, tanrı, ibadet, ahlak, laiklik, tarih ve medeniyetle olan ilişkisi bağlamında ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ırkçılık, milliyetçilik ve Türkçülük kavramları din perspektifi üzerinden ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise, toplum ile ilgili görüşleri, sosyal değişim, sosyal bozulma, sosyal etkileşim ele alındıktan sonra, Hüseyin Nihal Atsız'ın toplum ve din ilişkisine yönelik değerlendirmelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Nihal Atsız is one of the prominent historical figures with his works in terms of Turkish culture and literature. From time to time, he has been one of the people who are constantly discussed because of the ideas he put forward about both religion and nationalism. In this study, Hüseyin Nihal Atsız's point of view towards religion and nationalism is discussed. In the introduction, which is the first part of the study, the personality, life and education of Hüseyin Nihal Atsız are emphasized. In the second part of the study, Hüseyin Nihal Atsız's views on religion are discussed in the context of his relationship with faith, god, worship, morality, secularism, history and civilization. In the third part of the study, the concepts of racism, nationalism and Turkism are discussed from the perspective of religion. In the fourth chapter, which is the last part of the study, after discussing his views on society, social change, social deterioration and social interaction, Hüseyin Nihal Atsız's evaluations on the relationship between society and religion are included.