Atatürk Üniversitesi tarım işletmesinde yetiştirilen esmer sığırların süt verim özellikleri için farklı metod ve modeller ile varyans unsurları ve kalıtım derecesi tahminleri
  1. Tez No: 58016
  2. Yazar: ALİ KARABAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım İşletmesinde yetiştirilen Esmer Sığırların 1984 yılı hariç 198Î-Î995 yuları arasındaki 14 yıllık verileri kullanılmıştır. Süt verim özelliklerine etkili çevre faktörleri incelenmiş ve farklı metod ve modellerle varyans unsurları ve kalıtım derecesi tahminleri yapılmışür. EKK ve REML metodlarıyla tahmirdenen varyans unsurlarım, minimum hata varyansına göre değerlendirerek varyansların homojenliği test edilmiştir. Varyanslardaki farklılığın metodlardan değil, modellerden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar, birinci laktasyon ve tüm laktasyonlar için en uygun modellerin sırasıyla model.2 ve modeli olduğunu göstermiştir. Kalıtım dereceleri, EKK ve REML metodlanyk tüm laktasyonlarda laktasyon süresinde sırasıyla 0.08, 0.08, gerçek süt veriminde 0.25, 0.27 ve 305 süt veriminde 0.25, 0.27 olarak, birinci laktasyonda. gerçek süt verimi için 0.28, 0.14 ve 305 gün süt verimi için 033, 0. 17 olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Fourteen year-date, about Brown cattle from Agricultural Institute Faculty of Agriculture, Atatürk Universty between Î 98 Î- 1995 with the expeetion have been focused on, and variance components and heritafeility estimates were made using different methods and models. The homogeniiy of variances were tested by evaluating variance components estimated with LS (Least Square) and REML (Restricted Maximum Likelihood) methods using ininirnum error variance. We concluded that the difference in variances were due to models, not methods. These results reveal that the best models for the first and all lactations are modeL2 and modeL 1, respectively. Heriiabilities, EKK and REML meihods were estimated, daüy, to be 0.08, 0.08 during lactation period in all lactations, 0.25, 0.27 in real milk yield, 0.25, 0.27 in 305 day milk yield ; in the first lactation, 0.08, 0. 14 in real milk yield, 0.33, 0.17 in 305 day milk yield, respectively.