Bartın İnkumu, Güzelcehisar ve Mugada kıyılarında yetişen kumul bitkilerinin saptanması
Determination of grown up dune plants on the shores of Bartın İnkumu, Güzelcehisar and Mugada
  1. Tez No: 198228
  2. Yazar: PINAR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜMER GÜLEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZETPeyzaj Yüksek Mimarlığı TeziBARTIN NKUMU, GÜZELCEH SAR VEMUGADA KIYILARINDA YET ŞENKUMUL B TK LER N N SAPTANMASIPınar AYDINZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüPeyzaj Mimarlığı Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Sümer GÜLEZHaziran 2005, 170 sayfaKıyılar ve kumullar, son derece değerli habitat parçalarıdır ve özgün bir bitki örtüsünesahiptirler. Bu bitkilerin çoğu, kıyılar ve kumullardan başka yerlerde yaşamlarınısürdüremezler, doğal ortamlarında zarar görmeleri durumunda da tamamen ortadankalkarlar (Byfield ve Özhatay, 1994).Bu çalışmada; Bartın iline bağlı nkumu, Güzelcehisar ve Mugada kıyıları, araştırma alanıolarak seçilmiştir.Çalışma alanları; doğal ve kültürel değerlerinin yanında, kumul bitkileri açısından daönemli değerlere sahiptir. Yapılan çalışmada, 37'si kumul bitkisi olmak üzere, toplam 77adet bitki saptanmıştır. Bu bitkilerden 2 tanesi endemik (Centaurea kilaea, Seseliresinosum), 4 tanesi nadir (Jurinea kilaea, Pancratium maritimum, Peucedanumobtusifolium, Silene dichotoma subsp. euxina), 37 tanesi ise Bartın için yeni kayıt bitkidir.iiiiv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisDETERMINATION OF GROWN UP DUNE PLANTSON THE SHORES OF BARTINNKUMU, GÜZELCEH SAR AND MUGADAPınar AYDINZonguldak Karaelmas UniverstyGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Landscape ArchitectureThesis Advisor: Prof. Sümer GÜLEZJune 2005, 170 pagesShores and dunes are very important components of the living environment. Dry andinfertile lands have unique vegetation cover. Most of the species which live on these landscannot survive on the other types of habitat. In case of any vital danger, these plantsgenerally get eliminated from the nature (Byfield ve Özhatay, 1994).In this study, shores of Inkumu, Guzelcehisar and Mugada were chosen as research sites.These places are rich especially with natural values like dune plant species. In this study,totally 77 piece of plants are determined. Two pieces of 77 plants are endemic (Centaureakilaea, Seseli resinosum), 3 pieces are uncommon (Jurinea kilaea, Pancratium maritimum,Peucedanum obtusifolium) and 37 pieces are new record for Bartın.The most importantaim of the study is to make everybody conscious of necessary protection of the naturalplants particularly dune plants. Then, some recommendations for protecting this plants andvvi